Przepisy Biegu na Orientację (19 stron)
A czemu nie dwóch? W niczym by to nie przeszkadzało.
4.1. W zawodach CTZ i RTZ mapy, trasa zawodów i dodatkowe nadruki muszą być wykonane i drukowane zgodnie z normami kartograficznymi IOF (międzynarodowe symbole używane do map na orientację). Odstępstwa od tych przepisów muszą uzyskać zgodę Komisji Organizacji i Kontroli Zawodów PZOS.
To temat na oddzielny artykuł. W każdym razie przepis jest kompletnie nierespektowany.
4.3. Błędy wydruku mapy i zmiany, które powstały w terenie po wydrukowaniu, mogące mieć istotny wpływ na przebieg zawodów muszą być zaznaczone na wszystkich mapach.
Biegałem w czerwcu na zawodach w okolicach Ostrowi Mazowieckiej, gdzie organizator słowem nie wspomniał o wycince 1000x200m.
5.5.6 (nie istnieje)
Niebywałym niedopatrzeniem jest brak informacji o czasach zwycięzców sztafet sprinterskich, mimo rozegrania tego „dystansu” w ramach MP już dwukrotnie. We wrześniu tego roku podano ponadto dość niedoszacowany limit czasu. Podpowiadam – zgodnie z opublikowanymi ostatnio przez IOF przepisami na rok 2014 – każda zmiana powinna trwać tyle samo: 12-15 minut, więc trasy dla kobiet i mężczyzn powinny nieznacznie różnić się długością.
5.11. Całkowita suma przewyższenia na podbiegach nie powinna przekraczać 4% całkowitej długości trasy po optymalnych wariantach.
Zdecydowanie istnieją ciekawe orientacyjnie tereny, gdzie nie da się zachować wierności czterem procentom, ale większości wypadków łamania tego przepisu zapobiegłaby większa ilość czasu poświęcona na budowanie tras. Jednakże mocni zawodnicy i tak nie zwrócą na procenty uwagi.
5.15. Jeśli przewidywany czas zwycięzcy jest dłuższy niż 30 minut, wówczas na trasie powinny znajdować się punkty z napojami usytuowane wg przewidywanej prędkości biegu zwycięzcy nie rzadziej niż co 25 minut.
Najbardziej kuriozalny i nigdy niezastosowany przepis. Wynika chyba tylko i wyłącznie z dokładnego tłumaczenia przepisów z angielskiego, ale w żadnym wypadku nie jest to stosowane.
8.1. Ubiór zawodnika musi pokrywać całe ciało z wyjątkiem głowy, szyi i rąk.
Czyli teoretycznie zakazane jest nawet bieganie w spodniach ¾ bez długich skarpet.
10.2. Dobieg do mety musi być ograniczony przez taśmę lub linę. Ostatnie 20 m musi być proste.
Jest jeszcze kwestia definicji słowa „proste”, ale trudno o przestrzeganie tego przepisu przy okazji zawodów sprinterskich, gdzie ponadto nie zawsze pamięta się o obowiązku oznakowania dobiegu.
Załącznik nr 1, punkt 1.8. (…) W przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń (powyżej 80) o kwalifikacji do kategorii KM-21E decyduje aktualne miejsce w rankingu PZOS.
Chciałbym dożyć konieczności zastosowania tego przepisu.
Regulaminy sportowe BnO (17 stron)
4. Losowanie jest obligatoryjne. Sędziom zawodów nie wolno zmieniać minut startowych.
Łamanie tego punktu przy okazji MP w biegu nocnym jest bardzo tragiczną tradycją. Co innego na stronie w internecie, co innego w centrum zawodów.
Zasady organizacji zawodów w Orientacji Sportowej (11 stron)
6.3. Biuletyn nr 1 musi zostać wydany minimum 90 dni przed zawodami. Biuletyn nr 1 dotyczący zawodów CTZ musi zostać zatwierdzony Komisję Organizacji i Kontroli Zawodów.
Czyli, np. w przypadku zawodów przeprowadzanych 13. października powinno być to najpóźniej 15 lipca.
6.5. Biuletyn nr 2 musi zostać wydany minimum 3 dni przed zawodami (…)
Czyli, np. w przypadku zawodów rozpoczynających się w piątek powinno być to najpóźniej we wtorkowy wieczór.
10.2. Teren zawodów nie powinien być wcześniej użyty do orientacji sportowej najdłużej jak to jest możliwe, aby żaden zawodnik nie miał przewagi naruszającej zasadę ‘fair play”.
Złamanie tego punktu na potrzeby organizacji sztafety klubowej podczas ostatnich KMP zainspirowało mnie do napisania tego artykułu. Niebywale dziwi mnie brak jakiejkolwiek dyskusji na ten temat, ale może teraz zostanie ona wywołana. Kierując się przepisami, ale również zdrowym rozsądkiem, nie można dopuszczać do organizacji zawodów na doskonale zbieganej przez ostatnie lata mapie, na której dodatkowo rok wcześniej przeprowadzono większe zawody.
10.3. Wprowadza się klauzulę zamykania map lub terenów:
10.3.1. Dla zawodów CTZ na 12 miesięcy przed datą zawodów lub z chwilą ogłoszenia kalendarza CTZ (…)
Czyli np. wszystkie tereny zamknięte na zawody w roku 2014 powinny być już ogłoszone.
12.2. Zawodnik nie może pokonywać trasy przez uprawy leśne i rolne, ogrodzone sady oraz inne tereny oznaczone jako obszar zakazany.
Tak brzmi najbardziej znany potoczny przepis znany jako „nie można biegać po symbolu pola uprawnego”. Moim zdaniem z tego przepisu wynika, że organizator ma obowiązek poinformować przed startem, czy na mapie występują uprawy. Jeśli tak – powinien bezwzględnie dyskwalifikować łamiących przepisy. Oddzielna kwestia to ujęty w ustawie o lasach zakaz wstępu pomiędzy drzewa niższe od 2 metrów.
12.5. Obiekty, których nie wolno przekraczać muszą być czytelnie oznaczone na mapie, a zawodników obowiązuje całkowity zakaz ich przekraczania w obrębie wskazanym na mapie.
Kwestia obiektów i symboli na mapach sprinterskich (ujęta w ISSOM) zasługuje na oddzielny artykuł. Jak ogromnym jest to problemem pokazał np. sprint na ostatniej rundzie KMP we Wrocławiu.
14.2. Do używania stroju reprezentacyjnego z napisem POLSKA uprawnieni są wyłącznie aktualni członkowie Kadry Narodowej (seniorzy, juniorzy) oraz osoby upoważnione przez PZOS.
Doskonale znane, ale splendor kadrowego dederonu jest ważniejszy.
14.4. Podczas zawodów można używać rejestratorów GPS niemających wyświetlacza oraz niemogących podawać komunikatów głosowych.
Problematyczna kwestia, bo mało kto taki posiada. Za to wielu zawodników biega z Garminami z wyświetlaczami i nikomu to nie przeszkadza. Oczywiście niektórzy wracają z ich pomocą na punkty węzłowe, co mnie osobiście bardzo dziwi, bo jest tak jawnym zaprzeczeniem idei biegu na orientację, jak podawanie swojej karty SI przez dziurę w płocie. Rozwiązanie do importowania ze Skandynawi wydaje się być dość proste – nakazać zaklejanie wyświetlaczy nieprzezroczystą taśmą (i egzekwować to!)
16.3. Nagrody dla mężczyzn i kobiety muszą być równowartościowe.
Kwestia bardzo problematyczna w mniejszych biegach ulicznych, gdzie poziom sportowy kobiet zajmujących ostatnie „płatne” lokaty jest często nieporównywalnie niższy niż mężczyzn na analogicznych miejscach. W biegu na orientację jest niestety dość podobnie. Oczywiście raczej nie dotyczy to zawodów typu Mistrzostwa czy Puchar Świata, a ten podpunkt jest po prostu tłumaczeniem przepisów IOF.
17.3. Z wyjątkiem nieszczęśliwego wypadku, uzyskiwanie pomocy od innych zawodników lub udzielanie pomocy innym zawodnikom podczas zawodów jest zabronione.
Czyli np. zabronione jest trafianie na punkt za pomocą słownej wymiany informacji z odbiegającymi od niego. Nie wszyscy o tym wiedzą.
Ostatnie zdanie jest chyba doskonałym podsumowaniem tego przeglądu. Mam nadzieję, że przyczyniłem się do wzrostu „prawnej” świadomości wśród orientalistów. Zachęcam do samodzielnego zapoznania się ze wszystkimi przepisami. Jest tego chyba za dużo na jeden raz 🙂 ale do kolejnego startu jeszcze cała zima.