Który z dobrze wkręconych orientalistów nie wykreślił kiedyś mapy? Choćby najmniejszej – podwórka, szkoły, parku. Stworzenie prawdziwego dzieła – kolorowego, precyzyjnego, profesjonalnego, a w dodatku namacalnego, daje niesamowitą satysfakcję. Jest to jednak pracochłonne, a często trudności techniczne odbierają dużą część przyjemności z samego tworzenia. Na szczęście pojawił się OpenOrienteering Mapper, czyli kolejne dziecko koncepcji Open Source. Prosty, funkcjonalny, przyjemny i… darmowy program do mapowania.
Spolszczenie
Sama inicjatywa i jej wykonanie wydało mi się tak imponujące, że odczułem silną potrzebę wsparcia tego projektu. Najlepszą drogą wydało się promowanie go w Polsce. Oprócz wykorzystania do tego portalu, aż się prosiło, żeby go… spolszczyć. Po kontakcie z twórcami okazało się, że dosłownie na dniach ma wychodzić nowa wersja, więc to ostatni dzwonek. Nic tak nie motywuje jak zbliżający się deadline, więc spolszczenie powstało w 3 dni. Stąd mogą być w nim błędy – jeśli zauważycie jakieś, bardzo proszę o maila na s.cygler@biegnaorientacje.pl. Po uzbieraniu większej 'paczki’ wyślę aktualizację do twórców.
Normy
Symbole (ich kolory, rozmiary, itp.) w Mapperze są oczywiście zgodne z normami ISSOM. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby mapę w nim wykreśloną wykorzystać do przeprowadzenia treningu, czy małych zawodów (narzędzie do kreślenia trasy jest jeszcze bardzo ubogie). Należy wtedy pamiętać o umieszczeniu logotypu programu na mapie. Nie jest to oczywiście obowiązek, ale w imię szerzenia tej idei – na pewno warto.
Jak to się zaczęło? Niech opowie sam twórca:
Thomas Schöps – Niemiec, orientalista, student informatyki w Monachium. Przez pół roku był na wymianie w Norwegii, gdzie warunki do trenowania były nieporównywalnie lepsze. To zmotywowało go do działania na rzecz orienteeringu.
„Projekt OpenOrienteering rozpocząłem na jesieni 2011 roku. Początkowo strona openorienteering.org zawierała tylko kilka małych narzędzi, które rozwijałem, np. zamianę warstwic na krzywe z plików rastrowych, kalkulator punktacji generalnej na zawodach (nadal dostępne na stronie – przyp. red.). Główną przyczyną stworzenia Mappera, oprócz wprowadzenia alternatywy do OCADa, była trudność obsługi tego płatnego programu. Pracowałem wtedy na wersji 8 i wiedziałem, że można to znacznie poprawić.
Rozwój Mappera był z początku bardzo dynamiczny, ponieważ mogłem wykorzystać częściowo kod programu do wyświetlania map z OCADa 8, który wcześniej pisałem. W lutym 2012 roku do projektu dołączył Kai Pastor – pracownik Uniwersytetu w Moguncji (Mainz). Oprócz tego wiele osób angażowało się bardziej lub mniej, przykładowo Peter Curtis, Jan Dalheimer. Lista tych ludzi dostępna jest w oknie „O nas” w programie.
– oczywiście to, że jest darmowy i jego kod jest dostępny dla każdego
– pracuje na Linuxie i Macach. Dodatkowo dzięki językowi programowania (C++ z Qt) stosunkowo łatwo można przystosować go do Androida czy Blackberry
– podgląd obiektu w czasie jego rysowania. Wiem, że OCAD 11 ma podobną funkcję, ale nie wiem czy tam działa tak samo dobrze jak u nas
– w mojej opinii: generalnie łatwiejsza obsługa i przyjazny wygląd.”
Nie pozostaje więc nic innego, jak pobrać program i zacząć zabawę! Czekamy na Wasze opinie.