Pierwszy kontakt ze skaningiem laserowym w Polsce w kontekście map do BnO nastąpił w styczniu tego roku. Grupka osób w składzie Wojtek Dwojak, Kostia Majasow i Jacek Morawski wykonała pierwsze próby i prace nad danymi w oparciu o fragment lasu na Dolnym Śląsku. Zakończyły się spodziewanym sukcesem, ponieważ okazało się, że obraz terenu otrzymany na podstawie lidaru ma bardzo dokładne pokrycie w rzeczywistości. Kolejnym krokiem było już wykonanie prawdziwej mapy do BnO, która to powstała w sierpniu tego roku kilka kilometrów na południe od Pabianic.
Mapa powstała w oparciu o skaning laserowy, ortofotomapę lotniczą i GPS, czyli w zasadzie wszystkie dostępne w dzisiejszych czasach technologie. Dzięki danym z lidaru wygenerowano „robocze” warstwice (fioletowe na załączonych rysunkach, co 1.25m), które oczywiście wymagały odpowiedniej generalizacji i interpretacji, co w zasadzie jest największą trudnością. Ortofotomapa (odpowiednio przetworzone zdjęcie lotnicze) była z kolei bazą do lokalizowania niektórych dróg, granic kultur i obiektów zabudowanych. Urządzeniem, które odpowiednio wykorzystane, jest w stanie spiąć te wszystkie elementy w całość jest jednak odbiornik GPS, bez którego zrobienie dobrej mapy w lesie jest bardzo trudne.
Warto na koniec dodać, że już w najbliższą sobotę, 29 września, będzie możliwość wzięcia udziału w zawodach, które na powyżej opisanej mapie zostaną rozegrane. UKS Azymut Pabianice organizuje tam Otwarte Mistrzostwa Powiatu Pabianickiego, na które na pewno warto się wybrać, chociażby z uwagi na mapę.