Na ostatnich Mistrzostwach Świata w Lozannie (notabene mieście olimpijskim – to tutaj siedzibę ma kilkadziesiąt światowych federacji sportowych, a władze miasta starają się co roku organizować Mistrzostwa Świata lub Europy w jakiejś dyscyplinie) byliśmy świadkami wielu rozstrzygnięć. Nie były to jednak wyłącznie rozstrzygnięcia sportowe, ale również te determinujące kształt naszej dyscypliny w przyszłości.
W ciągu ponad tygodnia Mistrzostw podjęto następujące decyzje:
– Z czterech propozycji wyglądu Mistrzostw Świata Seniorów w przyszłości została wybrana ta proponowana przez IOF. Zakłada ona wycofanie kwalifikacji middla i longu. Liczba reprezentantów danego kraju będzie ustalana na podstawie „siły kraju” (czym jest siła, IOF dopiero doprecyzuje, będzie jednak prawdopodobnie zależeć od startów w Mistrzostwach i Pucharach Świata), przy czym każdy kraj będzie miał przynajmniej jednego reprezentanta w finale. Sprint i sztafety pozostają bez zmian, wprowadzona zostaje natomiast nowa konkurencja: sztafety sprinterskie mix 2×2.
– nowym Prezydentem IOF (International Orienteering Federation) został Szkot – Brian Porteous. Zastąpił on Ake Jakobssona, który zajmował to stanowisko od 2004 roku. Został również wybrany nowy Zarząd (kadencja trwa 2 lata), na który składa się po jednym członku danej narodowości: Australia, Estonia, Norwegia, Turcja, Finlandia, Szwajcaria, Szwecja, Włochy, Honk-Kong, Węgry.
– zostali wybrani organizatorzy międzynarodowych imprez:
Mistrzostwa Świata Seniorów 2016 – Szwecja, Strömstad
Mistrzostwa Świata Weteranów 2015 – Szwecja, Göteborg
Mistrzostwa Świata Juniorów 2015 – Norwegia, Porsgrunn
Mistrzostwa Europy Juniorów 2014 – Macedonia
– Przewodniczącym Komisji Biegu na Orietnację IOF został Fin – Mikko Salonen, członkiem Szwajcar – Willy Mueller
– Hiszpańska propozycja mówiąca o przyjęciu Rajdów Adventure do rodziny dyscyplin orientacji sportowej została odrzucona
– Czarnogóra i Cypr zostały przyjęte w poczet członków IOF. Liczy on już 73 kraje.
– Dusan Vystavel (Czechy) został przewodniczącym Europejskiej Grupy Roboczej
– Dusan Vystavel (Czechy) został przewodniczącym Europejskiej Grupy Roboczej
Nowy kształt WOCu zacznie obowiązywać od 2017 roku, jednak już wcześniej organizatorzy mogą przyjąć choćby część tej koncepcji. Co ciekawe, w Polsce już od tego roku rozgrywane będą Mistrzostwa Polski w sztafecie sprinterskiej, jednak PZOS nie opublikował do tej pory informacji na temat zasad ich rozgrywania. Prawdopodobnie ma to związek z faktem, że nawet IOF tych zasad nie ustalił…
fot. WOC2012