Ci bardziej dociekliwi już zapewne zauważyli, że od przyszłego roku czekają nas duże zmiany w sposobie rozgrywania najważniejszych imprez centralnych w Polsce w Biegu na Orientację. Warto je znać, bo zmiany na pewno nie są tylko kosmetyczne.
1. Zaczynając chronologicznie (wg terminarza) pierwszą zmianą jest termin i sposób rozgrywania Mistrzostw Polski w długodystansowym BnO. Zawody od roku 2014 mają się odbywać na wiosnę (połowa kwietnia), dodatkowo zawodnicy będą ruszać na trasę ze startu masowego.
2. Drugą bardzo istotną zmianą jest to, że zawody rangi mistrzowskiej nie będą już trzydniówkami. Zarząd Polskiego Związku Orientacji Sportowej doszedł do wniosku, iż zawody będą rozgrywane wyłącznie przez dwa dni, a sobotni start ma być zaplanowany nie wcześniej niż na godz. 14.
3. Po trzecie część biegów ma być zaliczana zarówno do klasyfikacji Mistrzostw Polski, jak i Klubowych Mistrzostw Polski. Wspólną klasyfikacją mają być objęte biegi: sprinterski, średniodystansowy, sztafetowy oraz klasyczny. W przypadku biegu klasycznego sprawa nie jest tak jednoznaczna, ponieważ w maju ma być rozgrywany klasyk wyłącznie w ramach KMP, natomiast we wrześniu odbywać się będzie drugi bieg klasyczny już w ramach MP oraz KMP.
4. Wszystkie powyższe zmiany spowodują, iż tylko 5 weekendów w roku będzie zarezerwowane na zawody rangi mistrzowskiej (dotąd także 5 weekendów, jednak trzydniowych). Wliczając Puchar Najmłodszych będzie to 6 weekendów.
5. Ponadto Puchar Najmłodszych ma się odbywać z wykorzystaniem mapy z Mistrzostw Polski w Długodystansowym BnO.
6. Na koniec – dla wielu najważniejsze: przechodzimy w tryb wyboru organizatorów z dwuletnim wyprzedzeniem.
6. Na koniec – dla wielu najważniejsze: przechodzimy w tryb wyboru organizatorów z dwuletnim wyprzedzeniem.
Uzasadnienie zmian
Zarząd PZOS tłumaczy przyjęte zmiany następującymi przesłankami:
1. Obniżenie kosztów uczestnictwa w zawodach dla Klubów
a. Ograniczenie noclegów dla większości klubów do jednego.
b. Połączenie części startów MP z KMP, co prowadzi do mniejszej ilości biegów.
2. Zwiększenie możliwości zysku dla organizatora zawodów
a. Większa liczba uczestników dzięki połączeniu MP z KMP.
b. Włączenie kategorii K/M14 do rozgrywek MP (dotyczy zawodów które będą objęte także klasyfikacją zaliczaną do KMP).
c. Organizacja Pucharu Najmłodszych na mapie użytej podczas Mistrzostw Polski w Długodystansowym BnO.
d. Pobieranie od zawodników bez licencji opłaty startowej powiększonej o 50%.
Komentarz
Zmiany w sposobie rozgrywania imprez mistrzowskich są w opinii autora artykułu znaczące. Pytanie tylko, czy wszystkie są właściwe i przyczynią się do rozwoju BnO w Polsce – rozumianego bardzo szeroko np. poprzez wzrost jakości imprez mistrzowskich, zwiększenie ilości startujących zawodników na zawodach, podniesienie poziomu sportowego polskich zawodników?
Przeniesienie Mistrzostw Polski w długodystansowym BnO na wiosnę (czyli powrót do pierwotnego terminu rozgrywania tych zawodów) powinien wpłynąć na zwiększenie liczby startujących zawodników (szczególnie w kategoriach seniorskich). Start masowy ma prawdopodobnie uatrakcyjnić sam bieg, który często rozgrywany jest w mało urozmaiconym terenie co wpływa na jego monotonność.
Dwudniowe imprezy zamiast trzydniowych powinny ułatwić start w zawodach dla osób pracujących. W obecnym systemie osoby pracujące musiały brać urlop na piątek. Z drugiej strony istnieje obawa, że zawody będą rozgrywane bardzo szybko, co może negatywnie wpłynąć na atmosferę wśród biegaczy.
Organizowanie Pucharu Najmłodszych oraz MP w długodystansowym BnO na tej samej mapie na pewno wpłynie na mniejsze koszty dla organizatora zawodów. Jednak Puchar Najmłodszych nie będzie rozgrywany na nowej nieużywanej mapie, więc zawodnicy będą mogli mapę przestudiować wcześniej (już przed zawodami).
Połączenie części startów MP z KMP doprowadzi do obniżenia kosztów dla zawodników i klubów za start w imprezach rangi mistrzowskiej. Minusem może być to, że zmniejszy się liczba biegów najwyższej rangi w Polsce. Wiadomo, iż dla zawodników reprezentacji Polski (lub z aspiracjami dostania się do reprezentacji) najważniejsze są zagraniczne imprezy rangi mistrzowskiej (np. Mistrzostwa Świata) i to do nich konkretnie trenują. Jednak dla całej rzeszy pozostałych zawodników najważniejszymi imprezami są właśnie KMP i MP. To właśnie do tych zawodów biegacze głównie się przygotowują. Połączenie tych dwóch imprez zmniejszy liczbę najważniejszych biegów dla większości orientalistów w Polsce. Niemniej należy pamiętać, że imprezy rangi mistrzowskiej to najważniejsze zawody w roku, które mają wyłonić najlepszych biegaczy w Polsce. I to się przede wszystkim liczy. Pozostałe aspekty (atmosfera na zawodach, liczba rozgrywanych biegów itd.) mogą i powinny być spełniane przez inne imprezy centralnego terminarza zawodów (tzw. wielodniówki, np. Puchar Wawelu).
Bardzo pozytywną zmianą jest wybieranie organizatorów imprez już na 2 lata do przodu. Pozwoli to nie tylko na lepszą organizację zawodów, ale i długofalowe planowanie startów i założeń treningowych zawodników.
Zapewne znajdą się przeciwnicy oraz orędownicy nadchodzących zmian. Argumentów za jak i przeciw jest bardzo dużo. Jedno jest pewne – transformacje w polskim BnO są potrzebne. Miejmy nadzieję, że ta będzie skuteczna i nie jedyna. Zapraszamy do komentowania. Czekamy na Wasze opinie!