Z drugiej strony, nie wszyscy po tych zawodach mogli czuć się równie zadowoleni. Swoje rozgoryczenie opisał Tomas Dlabaja (Mistrz Świata w sztafecie sprzed roku) na swojej stronie internetowej. Zatytułował post: „Let’s not kill orienteering!” [„Nie zabijajmy biegu na orientację!”]. Czech jest przekonany, że format tego biegu (tylko jeden niewielki motylek na całej trasie) sprawił, że orienteering stracił swój nadzwyczajny, indywidualny charakter. „To było jak przełaj! Różnice w przygotowaniu fizycznym wśród najlepszych są naprawdę niewielkie, a chyba nie poszukujemy najszybszego na finiszu?”. Dlabaja podkreśla, że nie chodzi mu tylko i wyłącznie o ten jedyny bieg, ale o zmiany, które uparcie chce wprowadzać IOF [International Orienteering Federation] podczas najważniejszych imprez, takich jak Puchar Świata czy Mistrzostwa Świata.
W Szwecji odbyły się kolejne biegi z cyklu Silva League. Niebywałą formę od samego początku sezonu prezentuje Thierry Gueorgiou. Na miejskim sprincie, który z pewnością nie należy do jego ulubionych dystansów, zajął drugie miejsce, zaś na wymagającym biegu klasycznym zdecydowanie wygrał z przewagą ponad trzech minut. Wydawać by się mogło, że zwycięstwo na middlu będzie tylko formalnością. Przecież Francuz zdobył aż 7 złotych medali Mistrzostw Świata na tym dystansie, nie schodząc poniżej 4. miejsca w ciągu ostatnich 10 lat! Jednak bieg średniodystansowy podczas Silva League pokazał, że jest on tylko człowiekiem. Na niezbyt trudnym 2. PK popełnił olbrzymi błąd, który kosztował go ponad 2,5 minuty! Gueorgiou musiał być strasznie zdenerwowany, bo wygrał 4 kolejne przebiegi. Ostatecznie zmagania zakończył na 13. pozycji (2:15 za Gustavem Bergmanem).
Z ciekawostek należy również dodać, że 29-letni Matthias Merz został wybrany koordynatorem nowej Komisji Biegaczy na Orientację podlegającej pod IOF. Szwajcar uważa, że bez problemu połączy życie profesjonalnego orientalisty z nowymi obowiązkami: „Mam bardzo elastyczną umowę z moim pracodawcą. Pracuję przez pół roku jako inżynier budownictwa podczas zimowych miesięcy (na 70% etatu). W czasie sezonu mogę w zupełności skupić się na różnorodnych wyjazdach, treningach technicznych oraz startach w zawodach”.