Jesteś tutaj: HomeArtykułyTreningStrategicznie do celu

Strategicznie do celu

Napisał  10 września 2012
Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwami opiera się na planowaniu strategicznym. A może by tak strategicznie zarządzać klubem?

W obliczu nieustających dyskusji o kształcie i przyszłości całej dyscypliny, jaką jest bieg na orientację, w roku trudnych pytań i niełatwych decyzji, dotyczących również wizerunku polskiego związku, warto rozpocząć działania pracą u podstaw.

Każda szanująca się organizacja powinna swoje cele dokładnie sprecyzować, aby wiedzieć, dokąd zmierza i czego oczekuje. Pierwszym i podstawowym miejscem dla tak zorganizowanych działań grupowych może być klub sportowy.

Misja a strategia
Idealistyczna wizja przyszłości z głównym celem powinna nakreślać nadrzędne działanie. To właśnie misja. Z kolei jej rozpracowanie na poszczególne cele stanowi istotę strategii.

Szeroko pojęty rozwój to misja, która w moim przekonaniu powinna przyświecać wszelkim działaniom. Ów rozwój ma kilka wymiarów, które można przedstawić za pomocą kolejnych strategicznych celów.

Rekrutacja
Podstawowym celem winien być tutaj nabór do klubów, który można uzyskać poprzez działania w postaci kampanii promocyjnych w szkołach, czy ogólnopolską akcję Cała Polska Biega z Mapą.

Zaangażowanie
Oznacza profesjonalne podejście do dyscypliny, angaż zawodniczy, zdrowy styl życia oraz przygotowanie okołobiegowe. Można uzyskać to poprzez wspólne analizy, zabawy, dbanie o właściwą regenerację, odpoczynek i sen.

Wartości
Niezwykle ważny cel, który można osiągnąć na wiele sposobów, od wspólnych spotkań, do indywidualnych wymian poglądów.

Jakość
Wyraża się we wszelkich działaniach marketingowych, które mogą promować zarówno sam klub, jak i całą dyscyplinę. Ponadto jakość jest związana z inwestowaniem w nowe technologie, które są podstawą rozwoju (np. zakup sprzętu).Wszystkie wymienione czynniki w mniejszym lub większym stopniu udaje się wdrażać we własnym klubie. Podkreślam, że stanowią one wyłącznie własne, niedoskonałe opracowanie autora.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Dariusz Żebrowski wtorek, 11 września 2012 08:16

  Czekałem długo na takie oczywistości. Misja, cel, metoda, sposoby to są mi bliskie pojęcia. Cieszy, że do grona działaczy O - sportu przenikają ludzie młodsi z wiedzą i wizją. Niech wypierają wiekowych żołnierzy i harcerzy, których charakteryzował może wielki zapał ale także kompletny brak przygotowania do skutecznego działania w nowych czasach. Mam nadzieję, że do nowego zarządu PZOS trafią ludzie z prezentowaną tu wiedzą i nowym planem uwzględniającym sprawdzone metody działania w zarządzaniu.

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski poniedziałek, 10 września 2012 14:25

  Drugiej części wypowiedzi Pana Dominika nie zrozumiałem ale przeczytałem sobie swój własny kometarz i wiem na czym polega nieporozumienie. Kiedy pisałem 'Generalnie za mało widzę dyskusji na tematy "po co?", "w którym kierunku?".' miałem na myśli, że "Generalnie w polskich biegach na orientację" jest za mało dyskusji na temat misji, wizji i strategii rozwoju. I dlatego można odnieść wrażenie, że wizji i strategii nie ma. Czy jest to wrażanie błędne? Dlatego uważam, że to ważne, żeby ktoś takie tematy poruszył. Więc brawo dla Pana Łukasza. Mam nadzieję, że teraz to już wyjaśniliśmy.

  A przecież można:

  http://www.britishorienteering.org.uk/index.php?pg=18#vision

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski poniedziałek, 10 września 2012 13:50

  Miało być "Panie Dominiku". Przepraszam.

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski poniedziałek, 10 września 2012 13:49

  Panie Domininiu,

  Nie zrozumieliśmy się Moja odpowiedź nie miała być krytyką artykułu Pana Łukasza, wręcz przeciwnie. A te dwa przykłady miały być tylko dla fasonu, bo ktoś mógłby pomyśleć, że wychodzę z wprawy. :-)

  A co do zaangażowania: ja nie twierdzę, że jestem mistrzem motywacji ale faktycznie moje doświadczenia życiowe, zawodowe i te związane z BnO świadczą o tym, że łatwo jest o zaangażowanie na krótką metę ale zachowanie zaangażowania przez długie miesiące i lata to jest zupełnie inna para kaloszy. Czasem lepsza jest grupa ludzi średnio zaangażowanych ale wiedzączych co mają robić. Mówię bardziej pod kątem organizacyjnym. Ale nawet pod kątem wyczynowym to ma znaczenie, czytałem kiedyś bardzo fajny (na dziśejszy język: "za...ty") wywiad z Ole Ejnarem Bjorndalenem, który opowiadał jak on utrzymuje motywację przez długie lata i to była wielka sztuka. Wspomnę tylko, że spał w tanich hotelach z wyłączonym ogrzewaniem, jadł w tanich barach itp. itd.

 • Link do komentarza Dominik Chudzik Dominik Chudzik poniedziałek, 10 września 2012 12:50

  Myślę, że do zaangażowania nie można zmusić. To musi wychodzić z Ciebie. ,,Z niewolnika nie ma pracownika’’. Dajesz wędkę pokazując jak możesz się poprawić, jak możesz pomóc klubowi, dyscyplinie. A tak naprawdę tylko od Ciebie zależy czy skorzystasz z tych rad, czy nie. Dużo łatwiej jest zarazić zaangażowaniem i to jest dobra droga…

  Napisane jest: ,,PONADTO jakość jest związana z inwestowaniem…’’
  Jasne, jakość nie jest koniecznie związana z inwestowaniem, ale nikt nie napisał, że jest, dlatego nie rozumiem Pana komentarzu.

  Wiadomo, że kluby dysponują takimi funduszami jakimi dysponują. Ja rozumiem ową ,,jakość’’ w prosty sposób. Masz konkretne materiały, sprzęt i np. jeśli organizujesz zawody starasz się, żeby wszystko wyglądało jak najbardziej schludnie, przyjemnie dla oka i było funkcjonalne. Nie wieszasz banneru byle jak i byle gdzie. Nie rozstawiasz jednego stołu, a reszta rzeczy jest porozwalana po biurze zawodów. Organizatorzy, też starają się wyglądać jak najbardziej reprezentatywnie.
  Natomiast nowe technologie trzeba starać się wprowadzać, oczywiście w miarę możliwości. GPS pewnie prędko się nie doczekamy, ale przynajmniej radio kontrole powinny stawać się już standardem.

  Jakby Łukasz miał odpowiadać w tym poście na Pana pytania ,,po co?’’, ,,w którym kierunku?’’ to myślę, że wiele osób w ogóle by tego nie przeczytało. Z krótkiej notki powstałby bardzo obszerny artykuł, a chyba nie o to tu chodziło. Z resztą myślę, że tak samo jak Pan, tak samo większość czytelników pewnie wie jak brzmią odpowiedzi na zadane przez Pana pytania.

  pozdrawiam

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski poniedziałek, 10 września 2012 11:46

  Jak to ja: muszę się z czymś nie zgadzać. Na przykład w sekcji "Zaangażowanie" brakuje super ważnego elementu "jak utrzymać zaangażowanie?". Moje doświadczenie uczy, że na krótką metę łatwo jest zmobilizować kolegów z klubu. Ale po OL-Sprint 1988 przychodzi OL-Sprint 1989 i już nikt nie chce nic więcej robić. Motywacja pozwala zacząć, Metoda pozwala wytrwać.

  Jakość nie koniecznie jest związana z inwestowaniem. Jakość ma być "odpowiednia do wymagań" a nie "najwyższa możliwa".

  Ale jedna rzecz jest niezwykle cenna, w tym co piszesz: że w ogóle ten temat poruszyłeś. Generalnie za mało widzę dyskusji na tematy "po co?", "w którym kierunku?". A jeśli nie wiadomo "po co?" to nie rozmawia się też na temat "jak?" i "kto płaci?".

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.