Jesteś tutaj: HomeArtykułyTreningSztafety 2x2

Sztafety 2x2

Napisał  02 sierpnia 2012
Jesienne Mistrzostwa Polski już za dwa miesiące, a większość z nas do tej pory ma mgliste pojęcie o tym, z czym przyjdzie nam się zmierzyć podczas sobotniego biegu rozegranego pomiędzy biegami nocnym i klasycznym. Sztafety sprinterskie 2x2 - oto, co nas czeka!

Polski Związek Orientacji Sportowej rzadko podejmuje działania, które można nazwać pionierskimi, czy nowatorskimi. Często jest wręcz przeciwnie - cały świat idzie do przodu, a PZOS i nasz sport stoją w miejscu. Jednak w temacie sztafet sprinterskich to właśnie Polska zaczyna przecierać nieznane dotąd w świecie orientacji szlaki. Czy to przebłysk geniuszu, czy może nieodpowiedzialny falstart?

Atrakcyjność
Celem wprowadzenia sztafet sprinterskich do programu Mistrzostw Świata przez IOF było podniesienie atrakcyjności medialnej naszej dyscypliny. Stanie się to jednak za 4-5 lat, a dokładne zasadny rozgrywania tego dystansu dopiero zostaną ustalone. Dlaczego więc nasze władze postanowiły o włączeniu tej konkurencji do programu MP już w tym roku? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale jeszcze bardziej intrygujący jest fakt, że nasz Związek zaplanował rozgrywanie tej konkurencji na długo przed decyzją IOF. To oznacza, że 2 tygodnie temu Międzynarodowa Federacja mogła odrzucić ten pomysł, a Polacy we wrześniu i tak ścigaliby się w sztafetach sprinterskich. Ale nie można być aż tak bezlitośnie krytycznym - sztafety sprinterskie rzeczywiście staną się pewnie bardzo widowiskową konkurencją, więc miejmy nadzieję, że organizatorzy tegorocznych MP podołają temu zadaniu.

Kategorie
Zgodnie z Regulaminami Sportowymi na 2012 rok (które niestety nie zostały do tej pory opublikowane), sztafety sprinterskie 2x2 zostaną rozegrane w trzech kategoriach Mistrzostw Polski Seniorów i dwóch kategoriach Mistrzostw Polski Weteranów. Będą to kategorie:
JM - juniorzy młodsi, KM16
J - juniorzy, KM18
S - seniorzy, KM20, KM21
V70 - weterani
V100 - weterani
Każda sztafeta będzie składać się z pary zawodników - kobiety i mężczyzny, którzy będą biegali po dwie zmiany w następującej kolejności:
1. zmiana - kobieta
2. zmiana - mężczyzna
3. zmiana - kobieta
4. zmiana - mężczyzna

Długości tras
Przewidywane czasy zwycięzców mają wynosić około 6-7 minut na każdej zmianie, czyli po około 25 minutach pierwsi zawodnicy powinni meldować się na mecie. Nieoficjalne informacje mówią, że długość trasy dla mężczyzn podczas MP ma wynieść około 1.5km na zmianie, natomiast dla kobiet około 1.2km.

fot. Tomas Drencak

2 komentarzy

  • Link do komentarza Agata Porzycz czwartek, 09 sierpnia 2012 17:19

    Regulaminy Sportowe na 2012r od marca są dostepne pod adresem http://www.orienteering.org.pl/pliki/2012_regbno.doc , w dokumencie tym są także informacje o zasadach rozgrywania MP i MPW w Sztafetach Sprinterskich

  • Link do komentarza Zbigniew Malinowski czwartek, 02 sierpnia 2012 15:37

    Przeczytanie protokołu nr 4/10/2011 z posiedzenia Zarządu PZOS z dnia 02 października 2011r z pewnością rzuci nieco światła na to, dlaczego taka decyzja została podjęta. Dla zupełnie leniwych zamieszczam skrót: http://www.zielonysport.pl/pliki/20111002prot4.doc
    Ja już 20 lat temu wiedziałem, że taka decyzja zostanie podjęta o czym mówiłem moim kolegom 14 czerwca 1989 o 7:30 rano w barze mlecznym "Zdrowie" w Gdyni. Kasjerka poświadczy.

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.