Jesteś tutaj: HomeArtykułyTreningBraterska rywalizacja

Braterska rywalizacja

Napisał  01 sierpnia 2013
Rywalizacja wśród rodzeństwa jest bardzo często spotykanym zjawiskiem. Jak wiadomo bieg na orientację jest sportem, który często uprawiają całe rodziny, a więc także rodzeństwo. Dziś rozmawiamy o braterskiej rywalizacji z braćmi Pabichów, którzy od kilku lat ścigają się w kategorii seniorów. 

Mariusz Pabich
Rok urodzenia: 1988
Rok rozpoczęcia przygody z BnO: 1995
Sukcesy: Mariusz bieg na orientację uprawia od najmłodszych lat. Pierwsze sukcesy odnosił już na Pucharze Najmłodszych. W swoim dorobku ma m.in. 3 medale Mistrzostw Polski juniorów. Jego największy sukces to wygranie biegu średniodystansowego podczas Klubowych Mistrzostw Polski w Krakowie w kat. M 18. Obecnie trenowanie traktuje hobbystycznie.

Tomasz Pabich
Rok urodzenia: 1982
Rok rozpoczęcia przygody z BnO: 1995
Sukcesy: Tomek uprawia BnO od tego samego momentu co jego młodszy brat. Jak sam wspomina, w młodszych kategoriach jego największe sukcesy to wielokrotne mistrzostwo makroregionu. W kategorii seniorów udało mu się zająć w 2011 roku 10 miejsce podczas biegu średniodystansowego na Klubowych Mistrzostwach Polski. Ponadto jest aktualnym wicemistrzem Polski w sztafecie w narciarskim biegu na orientację. Trenowanie to dla niego pasja i hobby.

Łukasz Gryzio: Wasza braterska sportowa rywalizacja jest coraz bardziej rozpoznawalna w naszym środowisku. Czy pokonanie brata na zawodach jest dla Was głównym motywatorem do trenowania?
Mariusz: W zasadzie jest to dla mnie bodziec dodatkowy, ale na pewno nie główny. W niektórych chwilach postawa brata (jego treningi) na pewno mnie motywuje. Czasem nie mam ochoty wyjść na trening, ale myślę sobie wtedy „Tomasz biega!” i jednak znajduje motywację do tego by wyjść.
Tomasz: Dla mnie głównym motywatorem do trenowania są sztafety. Ale rywalizacja z Marianem (pseudonim Mariusza) jest na pewno na drugim miejscu i sprawia że daję z siebie wszystko, także na każdym biegu indywidualnym. Na pewno motywuje mnie do treningów, choć tutaj dużą rolę odgrywa także moja żona Marysia :)

Ł. G.: Kiedy wasza rywalizacja właściwie się zaczęła? Dopiero w kategorii seniorów, czy już wcześniej?
Mariusz: Siłą rzeczy poważna rywalizacja zaczęła się dopiero w seniorach. Jednakowa trasa oraz moje trochę „luźniejsze podejście do biegania” – które wyrównało nasz poziom – spowodowało, że nasza rywalizacja nabrała znaczenia i stała się bardzo wyrównana. Jest to teraz nieodłączna część zawodów. Po przybiegnięciu na metę pierwsze o czym myślę to czy wygrałem z bratem...
Tomasz: Rywalizacja była już wcześniej, ale dopiero w seniorach mogliśmy sprawdzić się w bezpośredniej walce i ścigać się na tych samych trasach. Z biegiem czasu przerodziło się to w coś więcej niż tylko porównywanie wyników.

Ł. G.: Na innych polach też rywalizujecie czy raczej poza ściganiem się w lesie jesteście zgodnym rodzeństwem? Czy zawsze tak było?
Tomasz: Zawsze się dobrze dogadywaliśmy. Nigdy nie mieliśmy dużych sporów. Czasem jakieś drobne sprzeczki, ale nic wielkiego. Bywały sytuacje, że podczas zabawy z racji różnicy wieków (red.: 6 lat) zrobiłem przypadkowo krzywdę Mariuszowi. Ale on nigdy się nie skarżył. Od dłuższego czasu dogadujemy się bez problemów – jak dorośli ludzie.

Ł. G.: Uprawiacie bieg na orientację od kilkunastu lat. Co powoduje, że sport ten jest dla Was cały czas atrakcyjny?
Tomasz: Dla mnie to jest ciągłe dążenie do doskonałości. W naszym sporcie jest tak trudno zrobić doskonały bieg, że jest to niemal jak „mityczny święty Graal”. Często mam tak, że kończę kiepski bieg i za chwile mam ochotę wrócić do lasu i pobiec trasę jeszcze raz. Poza tym podoba mi się bardzo środowisko i ludzie jacy się w nim obracają. Jak do tego doda się możliwość rywalizowania na łonie natury, to wychodzi mieszanka doskonała.
Mariusz: Cały czas czerpię niezmierną radość z biegania po lesie na „dobrej prędkości” i „płynnego wchodzenia” na punkty kontrolne. Oczywiście do perfekcji zazwyczaj dużo brakuje, ale jest to także element który czyni ten sport wyjątkowym. Bieg na orientację to dyscyplina w której przed biegiem nie da się przewidzieć kto wygra. Każdy bieg jest niepowtarzalny, za każdym razem na zawodników czeka coś nowego. Bardzo dużo czynników składa się na końcowy sukces. Generalnie miałem przyjemność próbować swoich sił w wielu sportach i uważam że bieg na orientację jest na pewno najlepszym jaki znam.
 
Ł. G.: Oprócz tego wszystkiego bieg na orientację dał Wam jeszcze jedną niezwykle ważną rzecz. Mowa tu oczywiście o waszych drugich połówkach.
Mariusz: Martę poznałem jak miałem 14 lat. Jako jedna z niewielu młodszych trzymała się ze starszą grupą biegaczy w naszym klubie. Na początku była to przyjaźń, a później przerodziło się to w coś więcej. Mogę powiedzieć, że bieg na orientację pozwolił mi poznać najważniejszą osobę w moim życiu. Dziś jesteśmy już zaręczeni i planujemy ślub. Szkoda tylko, że Marta już tak rzadko jeździ ze mną na zawody.
Tomasz: Ja i Marysia chodziliśmy razem do tej samej klasy w podstawówce, więc nie poznaliśmy się przez bieg na orientację. Biegi to była jednak nasza wspólna pasja, która z pewnością w jakimś stopniu nas połączyła. Tak jak się nad tym teraz zastanawiam, to pewnie nie bylibyśmy parą/małżeństwem, gdyby nie biegi. Po podstawówce nasze ścieżki się rozeszły i mogło być różnie. Swoją drogą bardzo wygodnie jest dzielić pasję ze drugą połową. Dzięki temu możemy wspólnie planować wszystkie wyjazdy i nie ma problemu, że jedno chce jechać tu, a drugie gdzie indziej. Biedna jest tylko Hania (dwuletnia córka Marysi i Tomasza - przyp. red.), bo ona na razie nie ma wyboru ;) Na szczęście póki co znosi wszystkie wyjazdy bardzo dzielnie.

Ł.G.: Dzięki za wywiad! Będziemy z uwagą śledzić Wasze kolejne starcia!
 
Polecam odwiedzić blogi prowadzone przez Mariusza i Tomasza.  
Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.