Jesteś tutaj: HomeArtykułyTreningUrodzić się orientalistą?

Urodzić się orientalistą?

Napisał  26 maja 2013
Zastanawialiście się kiedyś, czy i w jakim stopniu rodzina i środowisko mogą wpływać na nasze zdolności związane z biegiem na orientację? Nauka podsuwa pewne odpowiedzi.

Cudowne predyspozycje
U każdego z nas istnieje pewien zespół cech, które możemy zmierzyć. Są to właściwości, które podlegają bezpośredniej obserwacji. Oprócz wzrostu, koloru skóry i włosów, jest to także inteligencja, zbiór cech osobowości oraz predyspozycji. I to wszystko składa się na tak zwany fenotyp. A ten z kolei jest produktem interakcji naszych genów ze środowiskiem. I tutaj właśnie leży klucz do zrozumienia tematu. Istnieją bowiem pewne typy wpływu na fenotyp. Mówiąc prościej - można mieć w życiu łatwiej!

Rodzice a dzieci
Myśleliście kiedyś, jak dziecko pochodzące z rodziny biegaczy na orientację może zachowywać się w przyszłości? Otóż badania (Strelau) wskazują, że aż 40% wpływu na fenotyp stanowi tak zwany addytywny wpływ genetyczny, czyli istnieje duże podobieństwo między predyspozycjami rodziców a dzieci. Obrazując to na przykładach, młode pociechy pochodzące m. in. z rodzin Dwojaków, Kowalskich, czy Pabichów w niemal połowie ogółu swoich predyspozycji mają szanse być zarażone pasją swoich rodziców. Piękne, prawda?! 

Rodzeństwo - czy aby na pewno?
Niezwykle ciekawie wyglądają badania, jeśli chodzi o rodzeństwo. Okazuje się, że wpływ wspólnego środowiska rodzinnego stanowi zaledwie 5% całkowitego wpływu na fenotyp. Wydaje się, że ten współczynnik powinien być tutaj wysoki, a tak nie jest. Jednostki wychowywane w tej samej rodzinie wcale nie muszą być do siebie podobne. Nie można zatem przeceniać roli środowiska!

Podejście indywidualne
Powyższe informacje dotyczące rodzeństwa mogłyby wydawać się niespójne z rzeczywistością, gdyby nie dalsza część badań. Okazuje się, że bardzo istotną rolę w całkowitym wpływie na postępowanie i predyspozycje dzieci ma specyficzne (indywidualne) środowisko rodzinne. Jest to aż 35% całkowitego wpływu. I tak dzieci mogą przeżywać to, co dzieje się w rodzinie na zupełnie inne sposoby. Inaczej mogą odbierać pasje rodziców. Dlatego szalenie istotne jest tutaj podejście konkretnie do danego dziecka. Jeśli w rodzinie mamy rodzeństwo, miłość do bno jednego dziecka z pewnością nie musi oznaczać tego u drugiej pociechy. Warto to wziąć pod uwagę, kiedy na siłę chcemy wszystkich uszczęśliwić.  

 

Jakie z powyższych rozważań płyną wnioski? Mianowicie największe szanse na szybkie sukcesy i swoiste złapanie smykałki do bno mają dzieci, których rodzice biegają na orientację. To oni zdają się być wtedy pierwszymi i najlepszymi nauczycielami. Ważne, aby ponadto indywidualnie podchodzili do każdego dziecka. Model ten jest skutecznie praktykowany w niektórych krajach. Może to jest klucz do międzynarodowych sukcesów i rozwoju masowej orientacji?  

foto: Piotr Chmielecki


1 komentarz

  • Link do komentarza orientalista poniedziałek, 27 maja 2013 11:01

    Na naszym Polskim podwórku też to widać. Zawody wygrywają dzieci orientalistów

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.