Jesteś tutaj: HomeArtykułyTreningTrening uzupełniający - Bosu

Trening uzupełniający - Bosu

Napisał  07 kwietnia 2013
W cyklu przygotowawczym powinniśmy znaleźć miejsce na trening uzupełniający. Może to być pływanie, które pozwoli odpocząć naszym stawom, ale tak samo dobrze nadadzą się wszelkie gry zespołowe wymagające wielu zmian kierunków biegu i szybkich startów. O ile ze świadomością biegaczy o zaletach rozciągania jest coraz lepiej, to już z treningiem stabilizującym czy siłowym bywa różnie. A przecież wystarczy codzienna piętnastominutowa sesja, abyśmy wzmocnili swoje ciało i stali się lepszymi zawodnikami. Zobacz, co może pomóc Ci w poprawie Twoich wyników!
Urządzenie Bosu  (ang. both sides up – obie strony w górę)  jest bardzo skutecznym narzędziem do pracy nad własnym ciałem, a szczególnie przydatne może być dla nas - sportowców. Jak zatem taka przepołowiona piłka może pomóc w treningu?

Dzięki temu narzędziu możemy pracować jeszcze skuteczniej nad poprawą naszej sylwetki, równowagi i koordynacji ruchowej poprzez wzmacnianie wielu mięśni, które są odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie naszego ciała w odpowiedniej pozycji. Chodzi głównie o mięśnie głębokie, które, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się w głębszych warstwach tułowia. Równie skutecznie możemy wzmacniać mięśnie brzucha, nóg, pleców, rąk i klatki piersiowej. Czemu więc to urządzenie jest polecane biegaczom?

Sylwetka
Po pierwsze, dzięki wzmacnianiu mięśni głębokich poprawiamy naszą prawidłową postawę, która często jest zaburzona przez trudy, z jakimi zmagamy się na leśnych trasach. Właśnie poprzez pracę nad mięśniami całego korpusu, mięśniami pasma biodrowego, jesteśmy w stanie poprawiać naszą biegową sylwetkę, a co za tym idzie,  również ekonomikę naszego kroku biegowego.

Pracujemy głównie z ciężarem własnego ciała, co zmniejsza ryzyko kontuzji i dzięki temu nie powinniśmy mieć problemu z nadmiernym rozrostem tkanki mięśniowej. W trakcie treningu z ciężarem własnego ciała nasza waga nie powinna ulec dużej zmianie, ale z pewnością nasze mięśnie będą bardziej efektywne. 

Dziesiątki ćwiczeń
Bosu daje nam możliwość wykonywania ćwiczeń zarówno statycznych, jak i dynamicznych dzięki swoim dwóm powierzchniom. Z jednej strony jest przepołowiona piłka, natomiast z drugiej strony znajduje się twarda powierzchnia, która zastępuje step. Dostajemy jeszcze większą kombinację potencjalnych ćwiczeń, a szczególnie możemy wykonywać różne symulacje kroku biegowego z utrudnieniami na twardej , bądź  miękkiej powierzchni.

Plusy tego urządzenia zauważył również jeden z najlepszych obecnie biegaczy długodystansowych Gallen Rupp, który wykorzystuje Bosu w swoim treningu siłowym.Opis: https://mail.google.com/mail/u/0/images/cleardot.gif

Z pewnością minusem Bosu jest jego cena, która waha się w zależności od rozmiaru w granicach 500-700zł. Natomiast coraz częściej urządzenia te można spotkać w profesjonalnych siłowniach i tam z nich korzystać.

{youtube}rSn2hVFTkz4{/youtube}
Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.