Jesteś tutaj: HomeArtykułyTreningZnajdź swój cel

Znajdź swój cel

Napisał  29 grudnia 2012
Koniec roku to doskonały czas na podsumowania, ale i świetny okres na czynienie nowych postanowień. Aby były one jednak łatwiejsze do późniejszego zweryfikowania i jednocześnie stanowiły dla nas jasny i konkretny motywator, warto stosować się prostej zasady - zasady SMART.


Ważne, aby obrać sobie jeden cel, do którego będziemy dążyć. Może to być medal Mistrzostw Świata, Mistrzostwo Polski, czy po prostu dalsze regularne bieganie.

Metoda SMART nakreśla tylko cechy, jakie winien mieć nasz cel, aby miał wyższą szansę powodzenia.

Cel powinien być:

SZCZEGÓŁOWY - należy sformułować go możliwie najprecyzyjniej, bo konkrety łatwiej osiągnąć niż cele ogólne. Wyobraź sobie, że ktoś cel ma przeczytać i od razu wiedzieć, co chcesz osiągnąć. 

MIERZALNY - cel sformułuj tak, abyś liczbowo określił to, czego pragniesz, a przynajmniej jednoznacznie nakreślił efekt końcowy. Po czym poznasz, że osiągnąłeś cel? Nakreśl ramy/normy.

AMBITNY - to, czego chcesz, winno cię pobudzać, być dla ciebie atrakcyjne, wzbudzać twoją nadzieję i rozpalać cię! Nie może to być zbyt proste, bo co to za cel, który nie jest dla ciebie żadnym wyzwaniem.

REALISTYCZNY - nie możesz oderwać się od rzeczywistości. Cel winien być ulokowany w naszych realiach czasowo-przestrzennych. Dlatego uwzględnij posiadane zasoby i możliwości.

TERMINOWY - ważne, aby nadać działaniom konkretne ramy czasowe, ponieważ mało co mobilizuje nas równie dobrze, jak upływający czas. 

Warto na koniec podkreślić, że realizacja samego celu w pełni należy do nas i nasza determinacja jest tutaj najistotniejsza!


W artykule korzystałem z fragmentów magazynu Coaching 6/2012 ( artykuł Dominiki Winnikow - Plan na życie).
Zdjęcie: www.oklejaj.pl
Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.