Jesteś tutaj: HomeArtykułyTreningTwój dystans

Twój dystans

Napisał  06 listopada 2012
Czy bieg na orientację jest sportem, w którym można specjalizować się w danej konkurencji?

Obserwując najlepszych biegaczy, można mieć wrażenie, że na pewnym poziomie jak najbardziej. W światowej czołówce na sprintach częściej pojawia się grupa szwajcarów, middle z kolei przez lata należały do Thierry’ego Gueorgiou. Jednak nic bardziej złudnego. Dokładnie ci sami biegacze z powodzeniem zajmują najwyższe lokaty w innych konkurencjach, nie dając poznać swoich słabszych stron. Patrząc na środowisko w naszym kraju, rzecz ma się podobnie. Najlepsi zawodnicy w swojej kategorii zdobywają w ciągu roku po kilka medali.

Jeśli ktoś jest dobry, to jest na tyle dobry, że potrafi wygrywać w różnych konkurencjach. Świetna technika i trening biegowy robią swoje. Jednak kluczem jest chyba kolejny, ten najwyższy poziom. Kiedy stajemy na starcie z rzeszą zawodników o porównywalnych umiejętnościach, którzy trenują podobnie jak my, to właśnie ostateczna specyfikacja w postaci np. postawienia na trening sprinterski (m. in. Szwajcarzy) czy wybitne umiejętności techniczne rodzące middlową dominację (T. Gueorgiou), decyduje o końcowym zwycięstwie.

W Polsce w obecnej sytuacji nie ma aż tak szerokiej gamy zawodników z najwyższej półki, więc specjalizacja za bardzo nie ma sensu (bo jeśli można mieć dwa zwycięstwa, to po co mieć jedno). To problem powszechności naszego sportu. Jak będzie nas wystarczająco dużo, to będzie z czego wybierać. Miejmy również nadzieję, że jednym z owoców kolejnych lat starań i wysiłków będzie (równolegle z pojawieniem się nowych orientalistów - amatorów)  większa profesjonalizacja wśród tych, którzy z orientacji sportowej żyją albo od lat są z nią związani i mają szerokie perspektywy na przyszłość. Ale to będzie już związane z nakładami ze Związku, Wojska oraz potencjalnych sponsorów. Oby nie były to pobożne życzenia.

foto: http://lilliemcferrin.com/five-sentence-fiction-distance/

2 komentarzy

  • Link do komentarza Rafał Mastela środa, 07 listopada 2012 16:31

    Transmisje telewizyjne mają tylko wtedy sens i dyscyplina staje się medialną, kiedy widz ma możliwość błyskawicznego porównania wyników i obserwowania zawodników. W biegu narciarskim jest to proste, nawet w sprincie podzielonym na kilka biegów. Po pierwsze, zawodnicy biegną ramię w ramię, a po drugie każdy eliminacyjny/ćwierć i półfinałowy bieg jest transmitowany i widzimy wszystkich zawodników – jak sobie radzili, gdzie popełniali błędy i jaki mają czas. Nawet dyscypliny ze startem (para) interwałowym np. narciarstwo alpejskie, sanki, boby itd. dają widzowi możliwość śledzenia pełnych przejazdów/ przebiegów zawodników. W biegu na orientację jedynymi „pewnymi” odcinkami trasy gdzie można podglądnąć jak sobie radzą zawodnicy są: dobieg do map i do mety. To chyba nie jest specjalnie interesujące dla kogoś, kto chciałby przeżyć jakieś emocje związane z obserwacją rywalizacji/ analizą błędów/ przebiegu zawodów w poszczególnych jego fazach. Nawet stacjonarne ustawienie kamery w lesie nie daje nam tego, o co chodzi w przekazie, bo zawodnicy, nawet często z tej samej kategorii, nabiegają na punkty z różnych stron. I dlatego też nie będzie nas nigdy na olimpiadzie. W orientacji medialny mógłby być sprint, co pokazali najlepiej Czesi transmitując zawody w Ołomuńcu podczas swojego WOC2008. Jednak ekipa telewizyjna była wtedy bardzo mocno wspierana przez środowisko orientalistów i po wypowiedziach widać było, że jest też przygotowana merytorycznie. Śmiem wątpić, aby w najbliższym czasie orientacja wypłynęła medialnie – jest to zbyt skomplikowany do ogarnięcia sport dla naszych komentatorów, którzy nawet z przeliczaniem „na szybko” punktów w skokach narciarskich mają problemy. Kończąc przytoczę przykład z mojego podwórka. Przed jednymi z zawodów, które miały się odbyć w jednym z parków poproszono mnie o udzielenie wywiadu, w którym stwierdziłem, że zawody odbędą się w ograniczonym, bezpiecznym, niewielkim terenie, w zasadzie w kwadracie o bokach 300 na 300metrów. Gdy otworzyłem gazetę napisane było, że zawody odbędą się na 300 metrach kwadratowych…

    Pozdrawiam. RM

  • Link do komentarza Marek Galla Marek Galla środa, 07 listopada 2012 11:51

    Ja akurat przyrównałbym BnO do biegów narciarskich (przynajmniej w kategorii kobiet). Tam też czołówka startuje we wszystkich konkurencjach i czy to sprint czy bieg na 30km w czubie są zawsze te same zawodniczki, chociaż oczywiście też są zawodniczki, które wyróżniają się tylko w określonych kategoriach (Randall w sprintach czy Johaug na dystansach).
    Swoją drogą ciekawe czy na świecie jest więcej biegaczy na orientację czy biegaczy narciarskich. Oba sporty właściwie zdominowane przez Skandynawów, ale tylko narty udało się sprzedać medialnie poza Skandynawią. Czy to dlatego, że są ciekawsze do oglądania? Czy dlatego, że są rozgrywane zimą, kiedy jednak więcej osób siada w weekendy przed TV .

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.