Jesteś tutaj: HomeArtykułySprzętOpenOrienteering Mapper vs. OCAD

OpenOrienteering Mapper vs. OCAD

Napisał  22 kwietnia 2013
Nadszedł czas na porównanie dostępnych na rynku programów do tworzenia map do biegu na orientację. OpenOrienteering Mapper, czyli prężnie rozwijająca się aplikacja oparta na koncepcji Open Source kontra OCAD, czyli istniejący na rynku od ponad 20 lat program, który w zeszłym roku doczekał się już swojej 11 odsłony. Chcecie wiedzieć, który jest lepszy? Szczegóły poniżej!

Z OCADem pracuję bardzo dużo, co z jednej strony sprawia, że znam go bardzo dobrze, a z drugiej strony powoduje, że zapomniałem o niektórych jego wadach i już ich nie zauważam, albo jakąś okrężną drogą je wyeliminowałem. W związku z tym, poniższa opinia może być nieco wypaczona, choć postaram się, aby była jak najbardziej merytoryczna i kompletna. Moje doświadczenie z Mapperem to krótka pomoc przy tłumaczeniu programu na język polski plus kilka godzin poświęconych na przetestowanie najważniejszych funkcji i wykreślenie małego fragmentu mapy. Co z tego wyszło - sami sprawdźcie!

Użytkowanie
Obsługa OCADa niejednemu początkującemu potrafi sprawić sporo problemów. Wynika to przede wszystkim z dość niestandardowego rozwiązania kilku ważnych funkcji w programie, takich jak nawigacja. Dodatkowo istotną wadą OCADa dla początkujących jest brak polskiej wersji programu. Mapper to w kwestii nawigacji zupełnie inna bajka - po uruchomieniu programu nie miałem najmniejszego problemu, aby zorientować się, jak co działa. Przy tworzeniu nowej mapy program sam wskazuje początkowe kroki, a w pasku dolnym cały czas widoczne są wskazówki dotyczące działania poszczególnych przycisków. Mnie osobiście w Mapperze najbardziej podoba się możliwość zbliżania i oddalania mapy za pomocą scrolla myszki, co jest standardem w większości programów, a na co producencie OCADa, mimo 20 lat pracy, najwyraźniej jeszcze nie wpadli.
1:0 dla Mappera

Kreślenie mapy
Rysowanie obiektów w Mapperze zostało rozwiązane bardzo standardowo, dzięki czemu osoby początkujące nie powinny mieć z tym problemów. W programie został również zaimplementowany ortogonalny tryb rysowania, który jest również w OCADzie, ale tutaj możemy dodatkowo rysować linie pod dowolnym kątem (a w zasadzie jego wielokrotnością). Ciekawą opcją jest podgląd samego obiektu w trakcie jego rysowania. W Mapperze, podobnie jak w OCADzie, sposób rysowania krzywych jest dość nietypowy, ale na pierwszy rzut oka w tym pierwszym jest to lepiej rozwiązane. Co więcej, mam wrażenie, że możliwości edytowania narysowanego już obiektu są tu bardzo rozbudowane, co stwarza dodatkowe możliwości. Drobna funkcjonalność, która ostatnio mnie w OCADzie podrażniła to zupełny brak rozsądku przy duplikowaniu/powielaniu obiektu, który po wykonaniu tej operacji jest wstawiany często w jakieś kosmiczne miejsce. W Mapperze umieszczany jest dokładnie na obiekcie źródłowym, co jest rozwiązaniem, którego właśnie oczekuję. To, co ma OCAD, a czego w Mapperze nie znalazłem, to możliwość automatycznego wypełniania innym symbolem powierzchniowym dziur wyciętych w rożnych obiektach oraz tryb rysowania "Freehand".
2:0 dla Mappera

Funkcjonalność
Teraz trochę o istotnych funkcjach programów, które przydają się podczas przygotowań do wykonania samej mapy. OCAD w tej kwestii jest niekwestionowanym liderem, ponieważ Mapper to w zasadzie standardowe narzędzie do samego rysowania mapy, a OCAD posiada dużo rozbudowanych modułów takich jak:
- możliwość podłączenia bazy danych w trakcie wykonywania mapy (przy tworzeniu map do BnO raczej korzysta się z tego rzadko, niemniej jednak przydaje się chociażby przy imporcie plików SHP),
- obsługa Numerycznego Modelu Terenu (DEM) oraz generowanie na jego podstawie warstwic oraz cieniowania - dostępne w wersji OCAD 10 i 11 (mnie osobiście ten moduł nie zadowala, ponieważ OCAD robi to wolno, dlatego uważam, że lepiej posłużyć się programem zewnętrznym),
- obsługa danych ze skaningu laserowego - dostępna w wersji OCAD 11  (podobnie jak powyżej - uważam, że lepiej posłużyć się programem zewnętrznym),
- możliwość korzystania z danych WMS w trybie online bez konieczności ściągania podkładów - dostępna w wersji OCAD 11,
- eksport mapy do wielu przydatnych formatów (opcja ta w Mapperze nie dość, że jest dużo uboższa, to dodatkowo konieczne jest samodzielne dopisanie rozszerzenia pliku do jego nazwy, bo w innym przypadku nie działa).
Większość z nich dla przeciętnego użytkownika jest nie do końca pewnie znana, ani używana, ale przy intensywnej pracy z mapami są to funkcje dość istotne, które potrafią dużo ułatwić.
2:1 dla Mappera

Trasy
OCAD posiada dobry moduł do tworzenia tras, natomiast Mapper ma tylko opcję tworzenia prostej trasy do BnO, co stanowi najpoważniejszą jego wadę. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb, ale zbudowanie tras i rozegranie nawet małych zawodów wykorzystując Mappera jest zadaniem bardzo karkołomnym i czasochłonnym, o ile nie niemożliwym.
2:2 dla OCADa

Podsumowanie
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który z programów jest lepszy. Mapper jest zdecydowanie bardziej intuicyjny i łatwiejszy w obsłudze, dlatego uważam, że to doskonałe narzędzie dla osób, które zaczynają przygodę z tworzeniem map do BnO. Polski interfejs i dodatkowe wskazówki tylko zachęcą do działania. Dla osób, które głębiej siedzą w temacie robienia map, Mapper może okazać się zbyt mało funkcjonalny, co nie oznacza, że za jakiś czas i pod tym względem OCADa nie prześcignie, biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo rozwoju. Na koniec jeszcze najważniejsze, o czym zapomniałem wspomnieć - Mapper jest całkowicie darmowy, co stanowi jego największą przewagę i może dzięki temu opanuje świat - kto wie?

strona programu OpenOrienteering Mapper
strona programu OCAD

3 komentarzy

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski poniedziałek, 18 sierpnia 2014 15:12

  Krótka aktualizacja do tego artykułu:

  Wersja OOMappera na Android jest już dostępna. Co prawda jest to jeszcze wersja "beta" ale już da się na niej spokojnie pracować. Na 5 godzin pracy w terenie program "wywalił mi się" zaledwie dwa razy. Ma on jednak opcję autozapisu, w związku z czym straciłem najwyżej 10 minut pracy łącznie.

  Poza kilkoma nowymi funkcjami jest jedna rzecz, która znacznie ułatwia pracę w terenie: oprócz normalnej edycji obiektów na mapie (która na Adroidzie nie jest ultraprecyzyjna i robienie tego w lesie nie jest bajką), jest niezwykle przydatna opcja szkicowania na podkładzie. Jeden z plików podkładowych można zaznaczyć jako roboczy a potem rysikiem mazać na nim "na brudno". A potem w domu spokojnie cyzelować ładną mapę.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=731923576880673&l=9cb88f4726

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski wtorek, 23 kwietnia 2013 10:18

  Przede wszystkim to OOMapper działa na Linuxie (ja używam Ubuntu) i jest szansa, że będzie działał w przyszłości na Androidzie. Może to doprowadzić do tego, żeby mapę robić w terenie od razu na tablecie, szczególnie jeśli dodany zostanie moduł wspołpracy z GPS. Jeszcze daleka droga przez autorami tego programu ale myślę, że ona jest do pokonania i to wcale nie musi tak długo potrwać, jeśli będą mieli dużo wsparcia od innych zapaleńców.

 • Link do komentarza Włodek Dyzio wtorek, 23 kwietnia 2013 08:52

  Jacku fajne porównanie, jedna uwaga w ocadzie naciskając ctrl to scroll działa i można mapkę powiększyć lub zmniejszyć. Mapper jak podsumowałeś będzie przebojem bo jest darmowym programem (może ocadowcy zmniejszą cenę) .
  pozdrawiam Włodek

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.