Jesteś tutaj: HomeArtykułySprzętI Ty możesz mapować!

I Ty możesz mapować!

Napisał  01 kwietnia 2013

Który z dobrze wkręconych orientalistów nie wykreślił kiedyś mapy? Choćby najmniejszej - podwórka, szkoły, parku. Stworzenie prawdziwego dzieła - kolorowego, precyzyjnego, profesjonalnego, a w dodatku namacalnego, daje niesamowitą satysfakcję. Jest to jednak pracochłonne, a często trudności techniczne odbierają dużą część przyjemności z samego tworzenia. Na szczęście pojawił się OpenOrienteering Mapper, czyli kolejne dziecko koncepcji Open Source. Prosty, funkcjonalny, przyjemny i... darmowy program do mapowania.

System operacyjny Android, Linux, przeglądarka Firefox, program graficzny GIMP. Między innymi te programy bazują na "otwartym źródle". Są one całkowicie darmowe, a ich kod jest dostępny dla wszystkich. Dzięki temu każdy programista może współtworzyć program, którego odpowiednik komercyjny może mieć zaporową cenę dla przeciętnego zjadacza chleba. Podobnie jest w naszym środowisku - OCAD, do niedawna jedyny program do kreślenia map kosztuje ponad 700 zł (wersja 11 Starter; wersja proffesional - ponad 6000 zł...). I nie zachwyca swoją intuicyjnością, interfejsem. Generalnie, wydanie takich pieniędzy nie musi wiązać się z uczuciem "płacę tyle, bo jest to tyle warte".

OpenOrienteering Mapper
Pierwsza wersja (0.1.0) Mappera ujrzała światło dzienne zaledwie rok temu (10 lutego) 2012! Dziś dostępna jest już wersja 0.5.0, która wcale nie odbiega znacząco od funkcjonalności OCADa, a już na pewno wystarczy początkującemu kartografowi. Specjalnie dla Was powstało spolszczenie dla tego programu, dzięki któremu jego nauka staje się bardzo prosta. Tak naprawdę jedynym momentem, który na początku może sprawiać trudność, jest wczytanie podkładu. Jak to zrobić, dokładnie opisał Jacek Morawski w swoim artykule. Wszystkie działania jakie trzeba wykonać są analogiczne do tych z OCADa. 

Spolszczenie
Sama inicjatywa i jej wykonanie wydało mi się tak imponujące, że odczułem silną potrzebę wsparcia tego projektu. Najlepszą drogą wydało się promowanie go w Polsce. Oprócz wykorzystania do tego portalu, aż się prosiło, żeby go... spolszczyć. Po kontakcie z twórcami okazało się, że dosłownie na dniach ma wychodzić nowa wersja, więc to ostatni dzwonek. Nic tak nie motywuje jak zbliżający się deadline, więc spolszczenie powstało w 3 dni. Stąd mogą być w nim błędy - jeśli zauważycie jakieś, bardzo proszę o maila na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Po uzbieraniu większej 'paczki' wyślę aktualizację do twórców.


Normy
Symbole (ich kolory, rozmiary, itp.) w Mapperze są oczywiście zgodne z normami ISSOM. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby mapę w nim wykreśloną wykorzystać do przeprowadzenia treningu, czy małych zawodów (narzędzie do kreślenia trasy jest jeszcze bardzo ubogie). Należy wtedy pamiętać o umieszczeniu logotypu programu na mapie. Nie jest to oczywiście obowiązek, ale w imię szerzenia tej idei - na pewno warto.

Jak to się zaczęło? Niech opowie sam twórca:
Thomas Schöps - Niemiec, orientalista, student informatyki w Monachium. Przez pół roku był na wymianie w Norwegii, gdzie warunki do trenowania były nieporównywalnie lepsze. To zmotywowało go do działania na rzecz orienteeringu.
"Projekt OpenOrienteering rozpocząłem na jesieni 2011 roku. Początkowo strona openorienteering.org zawierała tylko kilka małych narzędzi, które rozwijałem, np. zamianę warstwic na krzywe z plików rastrowych, kalkulator punktacji generalnej na zawodach (nadal dostępne na stronie - przyp. red.). Główną przyczyną stworzenia Mappera, oprócz wprowadzenia alternatywy do OCADa, była trudność obsługi tego płatnego programu. Pracowałem wtedy na wersji 8 i wiedziałem, że można to znacznie poprawić. 

Rozwój Mappera był z początku bardzo dynamiczny, ponieważ mogłem wykorzystać częściowo kod programu do wyświetlania map z OCADa 8, który wcześniej pisałem. W lutym 2012 roku do projektu dołączył Kai Pastor - pracownik Uniwersytetu w Moguncji (Mainz). Oprócz tego wiele osób angażowało się bardziej lub mniej, przykładowo Peter Curtis, Jan Dalheimer. Lista tych ludzi dostępna jest w oknie  "O nas" w programie.

Trudno określić konkretne plany na przyszłość, bowiem szybko się zmieniają. Ostatnio, Jan i Kai wprowadzili funkcję tagowania obiektów z OpenStreetMap, więc będzie to dostępne w następnej wersji. Dodatkowo, cały czas chcę stworzyć wersję programu na Androida, ale nie wiem kiedy znajdę na to czas (to pozwoliłoby uruchamiać Mappera na tanich tabletach z Androidem i kreślić mapę w czasie rzeczywistym, będąc w lesie - przyp. red.). 

Przewagi OOM nad OCADem?
- oczywiście to, że jest darmowy i jego kod jest dostępny dla każdego
- pracuje na Linuxie i Macach. Dodatkowo dzięki językowi programowania (C++ z Qt) stosunkowo łatwo można przystosować go do Androida czy Blackberry
- podgląd obiektu w czasie jego rysowania. Wiem, że OCAD 11 ma podobną funkcję, ale nie wiem czy tam działa tak samo dobrze jak u nas
- w mojej opinii: generalnie łatwiejsza obsługa i przyjazny wygląd."

Do dzieła!
Nie pozostaje więc nic innego, jak pobrać program i zacząć zabawę! Czekamy na Wasze opinie.
Wkrótce będziecie mogli spodziewać się też recenzji naszego eksperta Jacka Morawskiego, który bezlitośnie porówna Mappera i OCADa.

3 komentarzy

 • Link do komentarza Piotr Chmielecki czwartek, 04 kwietnia 2013 09:04

  Przyjdzie weekend to też sobię potestuję to cudo.
  Panie Zbigniewie, oj tak. Takie sytuację potrafią zaboleć mapiarza. Albo coś rozkopią albo nagle zniknie gdzię pół lasu, które dopiero co się naniasło. Trzeba pomyśleć nad tabliczkami: "Nakazuje się wstrzymać wszelke prace na tym terenie, ja tu mapuję" :P

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski środa, 03 kwietnia 2013 22:51

  Zdaje mi się, Panie Rafale, że licencje już nie obowiązują. Tak od jakiegoś tygodnia czy dwóch.

  A OOM jest pechowy. W listopadzie zacząłem robić mapę szkoły. Prawie skończyłem. Została mi jakaś godzina prac w terenie. I co?
  Ogrodzili boisko i zaczęli budować halę sportową...

 • Link do komentarza niedzielny mapiarz wtorek, 02 kwietnia 2013 10:03

  To duży przełom. Podkłady lidarowe, OOM z polskim przekładem. Do pełni szczęścia wystarczy jeszcze „uwolnić orkę”!. Chodzi o licencje na bycie „mapiarzem”, które w Polsce nadal funkcjonują. Przesiedziałem w święta w Bohemalandzie kolejne kilka godzin z Tomkiem Leśtinskim, który jak zwykle swoimi słowami skwitował nasze podejście do tworzenia ram funkcjonowania orientacji w Polsce (nie nadają się do cytowania na forum). Dodał tylko, że w Czechach ten człowiek jest mapiarzem, kto wychodzi z lasu z mapą. A mapy tego mapiarza są używane na zawodach, którego map ktoś chce używać (wystarczy zgoda odpowiedniej komórki, odpowiednika naszych komisji,odpowiedzialnej za używane mapy na zawodach). I tyle. Licencje na mapy? Śmiech...
  PS. Gratuluję i dziękuję za spolszczenie wszystkim, którzy poświęcili te 3 dni na jej opracowanie. Nawet, jak znajdą się błędy (pamiętajcie - nie mylą się tylko ci, którzy nic nie robią). Brawo! Program rzeczywiście wydaje się bardziej intuicyjny. Zobaczymy jaki będzie „w praniu”.
  Pozdrawiam. Rafał Mastela

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.