Jesteś tutaj: HomeArtykułySprzętJak zrobić mapę cz.III

Jak zrobić mapę cz.III

Napisał  17 marca 2013
Tym razem trochę szerzej o samym wczytywaniu podkładów do OCADa i związanym z tym procesem pojęciem georeferencji. Jak wczytać plik podkładowy do OCADa i jak nadać mu odpowiednią geometrię - tego wszystkiego dowiecie się poniżej.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie wczytanie materiałów podkładowych do programu OCAD, co nieoderwanie wiąże się z pojęciem georeferencji. Georeferencja to atrybut pliku podkładowego, który określa jego położenie w przestrzeni (odniesienie przestrzenne) i tym samym definiuje jego wymiary, czyli pośrednio również skalę i rozdzielczość. Georeferencja danego pliku rastrowego (obrazka) zapisana jest w postaci współrzędnych przestrzennych jego narożnych pikseli oraz informacji odnośnie jednostek, w jakich te współrzędne są wyrażone.
 
Przy wczytywanie podkładów do OCADa możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami:
- podkład, który wczytujemy nie posiada georeferencji,
- podkład, który wczytujemy posiada georeferencję.


Okienko pojawiające się przy wczytaniu jako podkład pliku z georeferencją
 
W tym drugim przypadku sytuacja jest idealna, ponieważ przy wczytywaniu pliku program pokaże nam okienko z informacją o współrzędnych narożników podkładu i odległości w terenie odpowiadającej wielkości 1 piksela na obrazie, co w 95% po prostu akceptujemy klikając OK. Po wczytaniu pliku zobaczymy, że współrzędne mapy, którą tworzymy będą takie same, jak współrzędne pliku podkładowego.

Okienko mapy przed wczytaniem pliku podkładowego (na górze) i po wczytaniu pliku podkładowego z georeferencją (na dole) - w okienku OCADa pojawiły się współrzędne podkładu
 
Sytuacja pierwsza jest niestety dużo bardziej typowa. Mamy z nią do czynienia, gdy np. skanujemy podkład z postaci papierowej na cyfrową lub, gdy tworzymy podkład na zasadzie "printscreenów". W takim przypadku nasz plik jest po prostu zwykłym plikiem graficznym, a przy wczytywaniu go do OCADa jako podkład napotkamy na okienko, w którym musimy zdefiniować jego rozdzielczość. Jeśli ją znamy, to wpisujemy jej wartość w polu Resolution. Jeśli jej nie znamy, to najłatwiejszym rozwiązaniem jest wczytanie podkładu z domyślną wartością 300dpi. W obydwu sytuacjach konieczne jest sprawdzenie, czy rozdzielczość została wpisana poprawnie.

Okienko, w którym należy zdefiniować rozdzielczość pliku podkładowego
 
Aby dokonać tego sprawdzenia, musimy zmierzyć długość dowolnie wybranego odcinka na naszym podkładzie i porównać ją z długością rzeczywistą. Jeśli wczytujemy zeskanowaną mapę, która posiada siatkę kartograficzną lub linie północy, to znamy rzeczywiste odległości między nimi.

Pomiar długości pomiędzy liniami północy w programie OCAD (mierzony odcinek to fioletowa linia)


Pomiar długości pomiędzy skrajnymi punktami podkładu w programie OCAD (mierzony odcinek to fioletowa linia)

Przykładowo, dla każdej mapy do BnO w skali 1:10 000 odległości pomiędzy liniami północy powinny wynosić 250m, więc jeśli zmierzymy tą odległość na naszym podkładzie w programie oCAD dowolnym liniowym symbolem za pomocą funkcji Measure, to będziemy mogli porównać ją z odległością rzeczywistą. W przypadku materiałów podkładowych, gdzie nie mamy siatki lub linii północy, najlepiej jest pomierzyć dowolną odległość pomiędzy charakterystycznymi punktami na skraju podkładu, a ich rzeczywistą odległość można pomierzyć np. w programie Google Earth lub na Geoportalu.

Pomiar odległości pomiędzy dwoma punktami na Geoportalu
 
Teraz wystarczy tylko porównać pomierzone odległości. Z perspektywy robienia mapy do BnO jestem zdania, że dokładność względna 1% odległości rzeczywistej jest zadowalająca, szczególnie, że odległość rzeczywista też jest określona z pewnym błędem. Mówiąc krótko - jeśli mierzymy odległość 250m, i dostajemy w OCADzie wynik z przedziały 247.5-252.5m, to jest dobrze. Oznacza to również, że wpisana wcześniej rozdzielczość była właściwa. Co w przypadku, gdy odległości się nie zgadzają? Tragedii nie ma - musimy obliczyć właściwą rozdzielczość podkładu ze wzoru:

rozdzielczość = (odległość pomierzona w OCADzie)/(odległość rzeczywista)*(rozdzielczość początkowa)

i zamknąć błędnie wczytany plik podkładowy i wczytać go ponownie, tym razem już z właściwą rozdzielczością. Wykonujemy ponowne sprawdzenie zgodnie z wcześniejszym opisem i powtarzamy te czynności aż do uzyskania zadowalającej dokładności.
Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.