Jesteś tutaj: HomeArtykułyAktualnościNowy WOC

Nowy WOC

Napisał  06 sierpnia 2015
Nadchodzą duże zmiany w formule Mistrzostw Świata Seniorów w BnO. W 2019 roku zostanie zorganizowany "leśny WOC", w 2020 natomiast - "sprinterski". I tak będzie to wyglądać przez kolejne lata, dwa rodzaje Mistrzostw będą organizowane naprzemiennie.

Wczoraj w Inverness odbył się Zjazd Delegatów IOF, który zadecydował o poważnych zmianach w programie Mistrzostw Świata. Głosowanie poprzedziła dyskusja, odczytanie stanowisk poszczególnych Federacji, dzień wcześniej natomiast odbyło się nieoficjalne spotkanie na którym Prezes i v-ce Prezes IOF przekonywali do swojego stanowiska (rozdzielenia MŚ). Pierwsze sygnały o potrzebie zmian pojawiły się już kilkanaście lat temu, jednak w ostatnich latach przybrały na sile. Po zeszłorocznym głosowaniu (odrzucającym propozycję) w Lavarone, utworzono grupę roboczą (na którą składali się m.in. Jan Kocbach z World of O, niektórzy członkowie Zarządu), która po zebraniu opinii z różnych środowisk (Federacje, trenerzy, zawodnicy) przygotowała finalną propozycję IOF. 

Jakie są przyczyny?
- organizacja WOCu w obecnym formacie jest ekstremalnym wyzwaniem organizacyjnym. 5 biegów medalowych, 1 kwalifikacje, model event na wszystkie dystanse, zawody towarzyszące (w tym roku ponad 5 tys. zawodników), znalezienie odpowiednich aren, parkingów. Przede wszystkim jednak - skompletowanie kompetentnego zespołu organizacyjnego (dziesiątki kierowników, setki wolontariuszy - w tym roku ponad 600). To wszystko sprawia, że jedynie kilka krajów na świecie jest w stanie zorganizować WOC w obecnym formacie. Oczywiście na zadowalającym poziomie. Kraje, które zadeklarowały, że są w stanie zorganizować takie zawody to Czechy, Włochy, Szwecja i Szwajcaria. Finlandia i Norwegia z kolei mogłyby, ale nie w najbliższych latach. 
- co roku otwierany jest konkurs ofert na organizację MŚ. Ani na 2017, ani 2018, ani 2019 nie było ofert w terminie. Przyznanie organizacji Estonii i Łotwie (2017-2018) odbyło się na zasadzie szukania i negocjowania z potencjalnymi organizatorami (gdzie główną zachętą jest przyznanie organizacji MŚ Masters - bardzo dochodowej imprezy). Nie będzie chyba zbyt subiektywną oceną stwierdzenie, że nie jest to droga do poprawy jakości flagowego produktu Orientacji Sportowej jaką są MŚ. 
- termin złożenia ofert na 2019 minął pod koniec zeszłego roku. Do tej pory nie ma żadnej aplikacji.
- obecny model WOC nie działa w sensie ekonomicznym [prezes IOF nie sprecyzował]. Można dodać tylko, że koszty choćby transmisji TV, czy testów antydopingowych są ogromne (produkcja TV - 150-200 tys. euro, anti-doping - 15-20 tys. euro).
- WOC jest bardzo obciążający dla zawodników (w sumie max. 6 biegów), a więc specjalizacja już ma miejsce - zawodnicy biegają tylko poszczególne biegi
- mniejsze kraje skarżą się, że po zlikwidowaniu kwalifikacji mogą wystawić zbyt mało zawodników (w kwalifikacjach mogły "powalczyć" o więcej)
- niektóre kraje chcą podziału WOCa, bo... nie mają lasów. Egipt (nowy członek IOF) w rozdzieleniu WOCa widzi jedyną szansę rozwoju (czy wręcz przetrwania), bo leśna orientacja nigdy nie będzie istnieć w ich kraju. Honk Kong jest w podobnej sytuacji, przy czym tam powodem jest nie brak lasów a... dżungla. W dżunglach nie da się biegać, a więc "nigdy nie dogonimy Was w lesie" (delegat z Honk Kongu)
- jeśli orientacja ma być zgodnie z duchem IOF "truly global sport", niezbędne jest umożliwienie rozwijania jej również poza Europą, czego często motorem jest WOC. Sprinterskie MŚ mogłyby być organizowane w obecnie egzotycznych wręcz miastach.
- jest stosunkowo niewiele krajów, lub raczej miejsc na świecie, gdzie ciekawe i wymagające tereny do biegania w lesie są niedaleko równie dobrych sprinterskich, są jeszcze blisko dużej bazy noclegowej (nie tylko na MŚ ale i zawody towarzyszące), do tego na miejscu działa najlepiej sprawny klub (lub kilka w okolicy), a władze i właściciele terenów są przychylni i podzielają entuzjazm organizatorów

Jak będzie wyglądać nowy WOC?
- w latach nieparzystych odbywać się będzie leśny WOC, zaczynając od 2019
- w latach parzystych - sprinterski WOC, zaczynając od 2020
- w obu WOCach odbędą się 3 biegi medalowe w 5 dni (las - middle, klasyk, sztafety; miasto - sprint, sztafety sprinterskie, "nowy format")
- propozycją IOF był tylko jeden bieg kwalifikacyjny, jednak wzbudziło to niemal jednogłośny sprzeciw (jedne eliminacje do middla i klasyka). Należy się raczej spodziewać drugiego biegu kwalifikacyjnego na leśnym WOCu
- każdy kraj mógłby wystawić po 3 kobiety i 3 mężczyzn do kwalifikacji. Oprócz tego każdy kraj miałby zagwarantowane przynajmniej jedno miejsce w finale
- "nowym formatem" na sprinterski WOC mógłby być knockout sprint, start masowy, lub (co prawdopodobne) coś w rodzaju "urban-middle", czyli dłuższego sprintu (podobny do middla na World Games w poprzednich latach)

Teraz, kiedy decyzja została podjęta, IOF za pomocą grupy roboczej i komisji specjalistycznych opracuje szczegółowe propozycje - kalendarze, reguły itp. Pełen pakiet informacji zostanie przedstawiony na kolejnym zjeździe w Szwecji (za rok). Federacje również będą miały możliwość wpływania na kształtowanie modelu MŚ poprzez wysyłanie swoich propozycji.

Co się może zmienić?
- cały międzynarodowy kalendarz zostanie zmieniony, dostosowany do WOCów. Być może należy się spodziewać dostosowania regionalnych mistrzostw (np. EOC) naprzemiennie do WOC (w roku, w którym odbywa się leśny WOC, mógłby odbywać się sprinterski EOC) - to tylko jedna w wielu propozycji
- IOF spodziewa się większej ilości kandydatur do organizacji WOC
- specjalizacja zawodników będzie postępować, prawdopodobnie uwidoczni się podział w kadrach narodowych (przykład z naszego podwórka - nie będzie sensu wysyłać sprinterów razem z kadrą na obóz do Skandynawii, skoro mogą mieć świetny i tańszy obóz w Polsce). [Choć Duńczycy w dyskusji zarzekali się, że będą wysyłać kadrę zawsze razem...]

Główne zagrożenie?
- marginalizacja leśnej orientacji. Pomysłem IOF na to jest wspieranie organizatorów leśnego WOCa np. poprzez mniejszą opłatę, lub pokrycie części kosztów transmisji TV. De facto część pieniędzy z WOCa sprinterskiego (gdzie potencjał zdobycia środków będzie dużo większy), miałaby wspierać WOCa leśnego. Oczywiście na szczegóły i wypracowanie optymalnych rozwiązań trzeba będzie czekać lata.

Przy okazji: co się zmienia w IOF?
- na początku roku Międzynarodowa Federacja przeżyła... rewolucję. Dyrektorem Zarządzającym jest teraz Tom Hollowel (z pochodzenia Amerykanin, mieszkający później w Norwegii, Szwecji i jeszcze dwóch innych krajach, m.in. dyrektor O-Ringenu), który przeniósł biuro z Helsinek do szwedzkiego miasta Karlstad. Dzięki niższym kosztom prowadzenia biura udało się wygospodarować pieniądze na dodatkowe stanowiska, m.in. 2 osoby ds. marketingu (po pół etatu). Wprowadzono IOF Live Center, IOF Eventor, nowy system Rankingu. IOF chce z MŚ stworzyć prawdziwy produkt, który oczywiście po wielu latach byłby... wiele wart. 
- widać pewne ruchy marketingowe, wzmocnienie obecności w social media, ujednolicenie identyfikacji wizualnej, tworzenie materiałów promocyjnych
- zatrudniony jest "profesjonalny IOF WOC Adviser", czyli osoba, która z ramienia IOF jest odpowiedzialna za WOC
- od trzech lat ta sama ekipa (czeska) realizuje transmisję TV z MŚ. Ta współpraca będzie kontynuowana. Na tym przykładzie widać, że pewne kluczowe elementy WOCu, IOF chce wziąć pod swoje skrzydła (TV, Live Center itp.), aby na nich zarabiać, ale też dbać o ich wysoki poziom

Idą duże zmiany. Co o tym sądzicie? Zapraszamy do dyskusji!

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.