Jesteś tutaj: HomeArtykułyAktualnościWorld Cup Imatra - labirynt

World Cup Imatra - labirynt

Napisane przez  Łukasz Charuba, Piotr Paszyński 16 czerwca 2014
Zawodnicy światowej czołówki stawający na punkcie z powodu niemożności wyczytania kolejnego wariantu. To obraz, którego można było doświadczyć podczas ostatniego Pucharu Świata w Finlandii (Imatra, 11-12.06), w ramach którego rozegrane zostały sprint oraz sztafeta sprinterska 2+2. 

Polacy
Na zawodach nie zabrakło polskiej reprezentacji. Bartosz Pawlak zdobył kolejne punkty PŚ kończąc na dobrym, 28. miejscu (do 7 PK na 13.), z istotnym błędem na 10 PK. Szkoda, bo zaledwie 3 sek do finału zabrakło Rafałowi. Nie dostały się również do niego dziewczyny, gdzie bufor eliminacyjny był znaczenie większy, 1:57, przy zaledwie 58 sek u mężczyzn. Mieszane sztafety (2 kobiety + 2 mężczyzn) kolejnego dnia Polacy zakończyli na 15 miejscu.
WYNIKI SPRINT
WYNIKI SZTAFETA

Sprint
Podczas ciekawego biegu finałowego było dużo trudniej i wolniej niż w eliminacjach. Organizatorzy postarali się o jeszcze więcej dostawionych sztucznych elementów, głównie metalowych płotków. Dodatkowo tereny zakazane i kluczenie po centrum Imatry okazało się nie lada wyzwaniem. Wariant w męskiej elicie na PK 8 był jednym z decydujących, co świetnie było widać po twarzach zawodników, którzy "zawieszeni" dobiegali do PK 7. Zresztą sami zobaczcie.
MAPA - FINAŁ MĘSKIEGO SPRINTU
POZOSTAŁE MAPY

Kierunek rozwoju?
W Polsce wciąż rzadko spotykamy się ze sztucznymi, przygotowanymi specjalnie dla utrudnienia biegu sprinterskiego elementami. Częściej zdaje się być słyszany głos, że nie mamy ciekawych terenów do sprintu lub łapiemy przebiegających po niedozwolonych terenach zawodników (oczywiście słusznie!).
Z powyższym przedsięwzięciem wiąże się określony wysiłek. Zamknięcie ruchu kołowego w poszczególnych miejscach, trudności logistyczne, więcej wysiłku w tworzeniu mapy - specjalnie pod zawody. Plus natomiast jest jeden - znacznie ciekawsza i bardziej wymagająca trasa. 
Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?


foto: Piotr Paszyński

3 komentarzy

 • Link do komentarza Maciej Gędziorowski Maciej Gędziorowski poniedziałek, 16 czerwca 2014 22:05

  Może źle się wyraziłem, co do ilości ciekawych terenów leśnych. Chodziło mi o to co napisał Tadeusz. Tereny są, ale nie ma tam klubów (np. Świętokrzyskie).

 • Link do komentarza Tadeusz Piłkowski Tadeusz Piłkowski poniedziałek, 16 czerwca 2014 21:55

  Też uważam stawianie dodatkowych barierek, które są jak najbardziej do przejścia i zaznaczanie ich jako "nie do przejścia" za dziwny kierunek "rozwoju dyscypliny". W formie zabawowej, popołudniowej na wielodniówce taki labirynt może być naprawdę urozmaiceniem, ale jako jedna z dyscyplin?
  Najistotniejsze, że takie dodatkowe płoty stoją w miejscach mało spodziewanych (np. przecinają drogę czy ścieżkę) i podobno (http://gustavbergman.se/?p=1534) ciężko je wyczytać na pełnej prędkości.
  Najciekawszą i wymagającą trasę sprinterską w życiu biegałem w portugalskim Monsanto. I to mimo braku sztucznych przeszkód.
  Najważniejsze (i umykające IOFowi) pytanie to czy bieg na orientację jest w założeniu wymagającą nawigacją w unikalnym terenie czy formą biegu ulicznego-sprint / przełajowego-leśne dystanse.
  A ciekawych terenów leśnych (bieganych w latach 80. i 90. typu okolice Elbląga, Szczecina, Jeleniej Góry...) jest naprawdę sporo, tylko nieszczęśliwie są stosunkowo daleko od aktualnie najprężniejszych ośrodków orientacji.

 • Link do komentarza Maciej Gędziorowski Maciej Gędziorowski poniedziałek, 16 czerwca 2014 19:33

  Stawianie sztucznych przeszkód na dużą skalę jest wypaczeniem. Rozumiem, że Skandynawowie też chcą robić sprinty, ale nie mają ku temu warunków - brak normalnych płotów, luźna zabudowa itd. Dlatego też nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nasze mapy są marne. Wręcz przeciwnie. Myślę, że właśnie w sprincie mamy największe szanse na rozwój. Liczba ciekawych terenów leśnych jest w Polsce mocno ograniczona, a wymagających map sprinterskich można wykreślić jeszcze setki.

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.