Jesteś tutaj: HomeArtykułyAktualnościZbliża się HARPAGAN!

Zbliża się HARPAGAN!

Napisane przez  Harpagan 31 marca 2014
Tyle wiemy o sobie na ile nas sprawdzono – to motto, które przyświeca każdej edycji HARPAGANA – Ekstremalnego Rajdu na Orientację łączącego w jednym miejscu i czasie elementy turystyki pieszej, rowerowej, w przeszłości kajakowej i konnej, a w przyszłości jeszcze wielu innych. 

Generalnym celem Rajdu jest pokonanie przez uczestnika jednej z następujących tras:
Trasa piesza 10km (TP10)
Trasa piesza 25km (TP25)
Trasa piesza 50km (TP50)
Trasa piesza 100km (TP100)
Trasa rowerowa 50km (TR50)
Trasa rowerowa 100km (TR100)
Trasa rowerowa 200km (TR200)
Trasa mieszana (TM150)

Uczestnicy, którzy ukończą jedną z tras TP100, TR200 lub TM150 zdobywając wszystkie punkty w regulaminowym czasie otrzymują Certyfikat i Tytuł HARPAGANA. 

Trasa zawodów biegnie pięknymi, dzikimi zakątkami, z dala od ruchliwych szos czy zatłoczonych miast. Trasa najkrótsza jest prawie zawsze najtrudniejsza. Zadaniem uczestnika jest odnaleźć w regulaminowym czasie punkty kontrolne zlokalizowane w terenie na których znajduje się obsługa rajdu. Z trasy można zejść praktycznie w dowolnym momencie i miejscu oddając kartę startową sędziemu lub innemu uczestnikowi, który dostarczy ją do bazy. Jest to jednak równoznaczne z wycofaniem się z Rajdu. Jak zatem widać chęć uczestnictwa w HARPAGANIE nie oznacza konieczności przebycia całej trasy. Najważniejsza jest jednak chęć pokonania własnych słabości i sprawdzenie granicy swojej wytrzymałości. Na HARPAGANIE nie ma przegranych. Liczy się satysfakcja z pokonanego odcinka i zapał do poprawienia swojego wyniku w kolejnej edycji. Zwycięzcami imprezy są wszyscy, którzy odważyli się wystartować i nie jest istotne jaki dystans pokonali.

HARPAGAN to impreza z niemal 20 letnią tradycją!
Po raz pierwszy zorganizowany został w 1989 roku na trasie z Gdyni do Kościerzyny i wzięło w nim udział 5 osób, a wpisowe wynosiło symboliczną złotówkę. Pierwsze edycje HARPAGANA organizowane były dla własnej przyjemności i skupiały zaledwie kilka, kilkanaście osób, pasjonatów wędrówek po Kaszubach, które spotykały się gdzieś na jakiejś stacji kolejowej i razem z organizatorami szły na trasę do innej miejscowości.

Początkowo HARPAGAN był imprezą wyłącznie pieszą. Na wiosnę 1995 roku zorganizowana została pierwsza trasa rowerowa, na której wystartowały trzy osoby. Rowerzyści wystartowali na trasie pieszej, zaś padający wówczas (w kwietniu!) dość obficie śnieg sprawił że wielokrotnie rowery trzeba było nieść na plecach grzęznąc po kolana w śnieżnych zaspach. Koniec XX wieku stał się przełomowy także dla rajdu HARPAGAN. Wieść o tym niezwykłym rajdzie dość szybko rozeszła się po Polsce. W 2000 roku w każdej edycji startuje już ponad 500 osób. Powstają także nowe trasy: kajakowa, konna. Rajd staje się największym wydarzeniem ekstremalnym w Polsce. Uczestnicy przyjeżdżają na start z najdalszych zakątków Polski, a także w następnych latach zakątków Świata. Do tej pory odbyło się 46 edycji rajdu. Przez start przewinęło się ponad 25000 osób i większość z nich stara się wrócić na Harpaganowe szlaki. Impreza ma także stałych bywalców, którzy tak jak Rajd obrośli już legendą.

Jest coś co przyciąga starych jak i nowych uczestników. Jest to wspomniana wyżej chęć pokonania własnych słabości w dążeniu do celu. Człowiek z natury zawsze dążył do pokonania coraz to większych barier, stawiał sobie za cel coraz większe wyzwania. Takim celem stał się także udział i ukończenie rajdu HARPAGAN. Nie wszystkim się udaje ale prawie wszyscy mówią że wrócą i jeszcze kiedyś spróbują swych sił. Kolejne edycje rajdu planowane są na wiele miesięcy naprzód tak aby uczestnicy mogli przygotować się do startu. Choć nie ma w tym rajdzie zwycięzców, fakt ukończenia rajdu nobilituje w środowiskach turystycznych i survivalowych.

O Rajdzie można by napisać jeszcze wiele słów, wiele też już napisano. My w tych kilkunastu zdaniach staraliśmy się streścić fenomen jakim niewątpliwie jest rajd HARPAGAN a także zachęcić do uczestnictwa w HARPAGANIE oraz do jego współtworzenia. Harpagan odbywa się 2 razy w roku: na wiosnę i jesienią. Najbliższa edycja odbędzie się w Bożympolu Wielkim w Gminie Łęczyce w powiecie wejherowskim już 11-13 kwietnia!

Więcej informacji na stronie lub facebooku. Zapraszamy!

fot. Aleksander Jasik
Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.