Jesteś tutaj: HomeArtykułyAktualnościBieg na orientację na World Games

Bieg na orientację na World Games

Napisał  31 grudnia 2013
Jeśli nie dojdzie do nieoczekiwanych zmian, we Wrocławiu zostaną rozegrane takie same dystanse jak w Kolumbii w 2013 roku. Przypomnijmy, że w Ameryce Południowej zawodnicy ścigali się na dystansie sprinterskim (kat. kobieca i męska), średnim (kat. kobieca i męska) oraz w mieszanych sztafetach sprinterskich (w sztafecie dwie kobiety i dwóch mężczyzn).
 
Kto ma prawo startu na World Games
Na dystansie sprinterskim oraz średnim startuje po 40 kobiet i mężczyzn. Gospodarz (tak było w przypadku Kolumbii) może wystawić do startu dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Bardzo ważne są Mistrzostwa Świata w roku poprzedzającym rozegranie World Games. Po mistrzostwach tworzy się ranking państw na podstawie którego określa się które kraje mogą wystawić swoich zawodników na igrzyskach. Trzynaście najlepszych narodów może wystawić po dwóch zawodników do każdej konkurencji (sprint, średni, sztafety mix).
Ranking powstaje w oparciu o następującą punktacje Mistrzostw Świata:
1 miejsce – 100 punktów
2 miejsce – 80 pkt.
3 miejsce – 60 pkt.
4m. – 50 pkt.
5m. – 45 pkt.
6m. – 40 pkt.
7m. – 37 pkt.
8m. – 36 pkt.
9m. – 33 pkt.
10m. - 31 pkt.
11m. - 30 pkt.              
Przy kolejnych lokatach punktacja maleje o jedno oczko.
Dodatkowo Mistrzowie Świata na dystansach indywidualnych otrzymują osobiste prawo startu.
Podsumowując, z jednego Państwa w zawodach mogą uczestniczyć maksymalnie trzy kobiety i trzech mężczyzn. Pozostałe wolne miejsca do pełnej puli 40 zawodników uzupełnia według swojego uznania IOF. Przy czym światowa federacja rezerwuje minimum po 1 miejscu dla kobiety i mężczyzny dla każdego z regionów IOF (Afryka, Azja, Europa, Ameryka Północna, Oceania i Ameryka Południowa).
 
BnO na WG 2017
W tej chwili nie ma jeszcze żadnych oficjalnych informacji na temat organizatora, miejsca rozgrywania poszczególnych biegów czy kwestii zawodów towarzyszących. Najpierw International World Games Association musi oficjalnie zatwierdzić BnO w programie imprezy. Powinna być to formalność, ponieważ BnO ma stałe miejsce w programie igrzysk. Jednak bez tej decyzji ani IOF ani PZOS nie może podejmować żadnych wiążących decyzji w kwestii organizacji BnO na WG 2017. Wstępne zainteresowanie organizacją wyraziła sekcja BnO WKS Śląsk Wrocław.
 
BnO na WG 2013

Medaliści:
Sprint – kobiety:
1 Annika Billstam SWE
2 Anne Margrethe Hausken-Nordberg NOR
3 Maja Alm DEN
Sprint – mężczyźni:
1 Matthias Kyburz SUI
2 Andrey Khramov RUS
3 Jerker Lysell SWE
Średni – kobiety:
1 Minna-Mari Kauppi FIN
2 Tove Alexandersson SWE
3 Nadiya Volynska UKR
Średni – mężczyźni:
1 Matthias Kyburz SUI
2 Daniel Hubmann SUI
3 Vilius Aleliunas LTU
Sztafety mix:
1 SUI  Daniel Hubmann, Sara Luescher, Matthias Kyburz, Judith Wyder;
2 DEN Tue Lassen, Ida Bobach, Rasmus Thrane Hansen, Maja Alm;
3 AUT Gernot Kerschbaumer, Anna Nilsson Simkovics, Robert Merl, Ursula Kadan;
 
Występ polaków:
W Kolumbii startowały dwie zawodniczki z Polski: Monika Gajda oraz Anna Morawska. Na zawodach mogły startować dzięki „dzikiej karcie”. Polsce wg kryteriów podanych powyżej nie przysługiwało żadne miejsce na igrzyskach. Jednak dzięki rezygnacji ze startu kilku zawodniczek i ze względu na to że następne WG będzie odbywać się w naszym kraju przyznano nam dwa miejsca w kategorii kobiecej. Monika była 31 na sprincie i 29 na dystansie średnim, natomiast Ania odpowiednio 29 i 33.
Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.