Jesteś tutaj: HomeArtykułyAktualnościWorld Games 2017

World Games 2017

Napisał  09 grudnia 2013
Co kilka lat, cyklicznie odbywają się wielkie sportowe święta o wymiarze globalnym – Letnie Igrzyska Olimpijskie oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Są to najbardziej prestiżowe zawody sportowe dla zawodników, trenerów, działaczy oraz kibiców. Niestety nie wszystkie dyscypliny sportowe mają możliwość znalezienia się w programie Igrzysk. Taką dyscypliną jest m.in. Bieg na Orientację. Na szczęście my także mamy swoje miejsce. Bieg na orientację znajduję się w programie zawodów World Games potocznie nazywanych Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich.

World Games rozgrywane są od 1981 roku, co cztery lata (rok po Letnich Igrzyskach Olimpijskich). Imprezę tą organizuje International World Games Association pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Celem rozgrywania World Games jest wypromowanie dyscyplin nieolimpijskich i wprowadzenie ich do programu Igrzysk Olimpijskich.

Miejsca rozgrywania World Games
World Games rozegrane zostały dotąd w 8 państwach. Ostatnie na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku (2013) w Kolumbii. W tym miejscu wyjaśni się dlaczego piszę w ogóle o całych tych igrzyskach. Otóż następna edycja zostanie rozegrana nie gdzie indziej jak w Polsce, a dokładniej we Wrocławiu.

 • 1981  Santa Clara
 • 1985  Londyn
 • 1989  Karlsruhe
 • 1993  Haga
 • 1997  Lahti
 • 2001  Akita
 • 2005  Duisburg
 • 2009  Koaohsiung
 • 2013  Cali
 • 2017  Wrocław

Dyscypliny na World Games

International World Games Association zrzesza 43 dyscypliny sportowe podzielone na 6 grup. Jednak nie wszystkie dyscypliny zostają rozegrane na każdych igrzyskach.

We Wrocławiu w roku 2017 będziemy mogli zobaczyć rywalizację w następujących sportach:


Do tego dochodzi 5 dyscyplin „na zaproszenie” (gospodarz imprezy ma prawo zgłosić pięć dodatkowych sportów). Wrocław najsilniej promuje w tej kwestii żużel. 

World Games to niewątpliwie wielkie sportowe wydarzenie. Wrocław w 2017 roku spodziewa się ok. 4 tys. sportowców, do organizacji potrzebnych będzie ok. 4,5 tys. wolontariuszy. Na imprezie zostanie rozdane ok. 200 kompletów medali, w tym 5 kompletów w biegu na orientację.

2 komentarzy

 • Link do komentarza Piotr Chmielecki czwartek, 19 grudnia 2013 15:06

  Sądzę, że Boule i Frisbee Ultimate są bardziej renomowane niż BnO.

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski piątek, 13 grudnia 2013 18:05

  Tak, super! Możemy się pochwalić, że Biegi na Orientację nareszcie są wśród tak renomowanych dyscyplin jak Frisbee Ultimate, Boule i Kajak-polo.

  "If that's moving up then I'm moving out" jak śpiewa Billy Joel.

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.