Jesteś tutaj: HomeArtykułyAktualnościReforma terminarza zawodów

Reforma terminarza zawodów

Napisał  23 lipca 2013
Ci bardziej dociekliwi już zapewne zauważyli, że od przyszłego roku czekają nas duże zmiany w sposobie rozgrywania najważniejszych imprez centralnych w Polsce w Biegu na Orientację. Warto je znać, bo zmiany na pewno nie są tylko kosmetyczne.
 
1. Zaczynając chronologicznie (wg terminarza) pierwszą zmianą jest termin i sposób rozgrywania Mistrzostw Polski w długodystansowym BnO. Zawody od roku 2014 mają się odbywać na wiosnę (połowa kwietnia), dodatkowo zawodnicy będą ruszać na trasę ze startu masowego.
2. Drugą bardzo istotną zmianą jest to, że zawody rangi mistrzowskiej nie będą już trzydniówkami. Zarząd Polskiego Związku Orientacji Sportowej doszedł do wniosku, iż zawody będą rozgrywane wyłącznie przez dwa dni, a sobotni start ma być zaplanowany nie wcześniej niż na godz. 14.
3. Po trzecie część biegów ma być zaliczana zarówno do klasyfikacji Mistrzostw Polski, jak i Klubowych Mistrzostw Polski. Wspólną klasyfikacją mają być objęte biegi: sprinterski, średniodystansowy, sztafetowy oraz klasyczny. W przypadku biegu klasycznego sprawa nie jest tak jednoznaczna, ponieważ w maju ma być rozgrywany klasyk wyłącznie w ramach KMP, natomiast we wrześniu odbywać się będzie drugi bieg klasyczny już w ramach MP oraz KMP.
4. Wszystkie powyższe zmiany spowodują, iż tylko 5 weekendów w roku będzie zarezerwowane na zawody rangi mistrzowskiej (dotąd także 5 weekendów, jednak trzydniowych). Wliczając Puchar Najmłodszych będzie to 6 weekendów.
5. Ponadto Puchar Najmłodszych ma się odbywać z wykorzystaniem mapy z Mistrzostw Polski w Długodystansowym BnO.
6. Na koniec - dla wielu najważniejsze: przechodzimy w tryb wyboru organizatorów z dwuletnim wyprzedzeniem. 

Uzasadnienie zmian
 
Zarząd PZOS tłumaczy przyjęte zmiany następującymi przesłankami:
1.       Obniżenie kosztów uczestnictwa w zawodach dla Klubów
a.       Ograniczenie noclegów dla większości klubów do jednego.
b.      Połączenie części startów MP z KMP, co prowadzi do mniejszej ilości biegów.
2.       Zwiększenie możliwości zysku dla organizatora zawodów
a.       Większa liczba uczestników dzięki połączeniu MP z KMP.
b.      Włączenie kategorii K/M14 do rozgrywek MP (dotyczy zawodów które będą objęte także klasyfikacją zaliczaną do KMP).
c.       Organizacja Pucharu Najmłodszych na mapie użytej podczas Mistrzostw Polski w Długodystansowym BnO.
d.      Pobieranie od zawodników bez licencji opłaty startowej powiększonej o 50%.
 
Komentarz
Zmiany w sposobie rozgrywania imprez mistrzowskich są w opinii autora artykułu znaczące. Pytanie tylko, czy wszystkie są właściwe i przyczynią się do rozwoju BnO w Polsce - rozumianego bardzo szeroko np. poprzez wzrost jakości imprez mistrzowskich, zwiększenie ilości startujących zawodników na zawodach, podniesienie poziomu sportowego polskich zawodników?

Przeniesienie Mistrzostw Polski w długodystansowym BnO na wiosnę (czyli powrót do pierwotnego terminu rozgrywania tych zawodów) powinien wpłynąć na zwiększenie liczby startujących zawodników (szczególnie w kategoriach seniorskich). Start masowy ma prawdopodobnie uatrakcyjnić sam bieg, który często rozgrywany jest w mało urozmaiconym terenie co wpływa na jego monotonność.

Dwudniowe imprezy zamiast trzydniowych powinny ułatwić start w zawodach dla osób pracujących. W obecnym systemie osoby pracujące musiały brać urlop na piątek. Z drugiej strony istnieje obawa, że zawody będą rozgrywane bardzo szybko, co może negatywnie wpłynąć na atmosferę wśród biegaczy.

Organizowanie Pucharu Najmłodszych oraz MP w długodystansowym BnO na tej samej mapie na pewno wpłynie na mniejsze koszty dla organizatora zawodów. Jednak Puchar Najmłodszych nie będzie rozgrywany na nowej nieużywanej mapie, więc zawodnicy będą mogli mapę przestudiować wcześniej (już przed zawodami).

Połączenie części startów MP z KMP doprowadzi do obniżenia kosztów dla zawodników i klubów za start w imprezach rangi mistrzowskiej. Minusem może być to, że zmniejszy się liczba biegów najwyższej rangi w Polsce. Wiadomo, iż dla zawodników reprezentacji Polski (lub z aspiracjami dostania się do reprezentacji) najważniejsze są zagraniczne imprezy rangi mistrzowskiej (np. Mistrzostwa Świata) i to do nich konkretnie trenują. Jednak dla całej rzeszy pozostałych zawodników najważniejszymi imprezami są właśnie KMP i MP. To właśnie do tych zawodów biegacze głównie się przygotowują. Połączenie tych dwóch imprez zmniejszy liczbę najważniejszych biegów dla większości orientalistów w Polsce. Niemniej należy pamiętać, że imprezy rangi mistrzowskiej to najważniejsze zawody w roku, które mają wyłonić najlepszych biegaczy w Polsce. I to się przede wszystkim liczy. Pozostałe aspekty (atmosfera na zawodach, liczba rozgrywanych biegów itd.) mogą i powinny być spełniane przez inne imprezy centralnego terminarza zawodów (tzw. wielodniówki, np. Puchar Wawelu).

Bardzo pozytywną zmianą jest wybieranie organizatorów imprez już na 2 lata do przodu. Pozwoli to nie tylko na lepszą organizację zawodów, ale i długofalowe planowanie startów i założeń treningowych zawodników.

Zapewne znajdą się przeciwnicy oraz orędownicy nadchodzących zmian. Argumentów za jak i przeciw jest bardzo dużo. Jedno jest pewne – transformacje w polskim BnO są potrzebne. Miejmy nadzieję, że ta będzie skuteczna i nie jedyna. Zapraszamy do komentowania. Czekamy na Wasze opinie!

6 komentarzy

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski wtorek, 30 lipca 2013 19:21

  Mniej rankingów, więcej nawigacji.
  Mniej mistrzostw, więcej zawodów.
  Mniej finansowania, więcej pieniędzy.

  Zacząłem trochę jak Dalajlama, ale już od dawna sobie myślę, że najważniejszy jest cel i to o nim warto dyskutować a nie o tym, czy trzy dni czy dwa, czy rano czy po południu.

  Generalnie, gdyby ktokolwiek zapytał mnie o zdanie to ja bym poszedł dużo dalej. Na przykład w ogóle zlikwidowałbym MP z Długodystansowym BnO. Czym się różni "Long" od "Klasyka"? Patrząc na tendencje MŚ i ME to MP w Longu dystansowo są tylko ciut dłuższe. I o ile Sprint różni się wyraźnie od innych, Middle stawia na nawigację, Klasyk stawia na wytrzymałość i wybór wariantów o tyle Long nie różni się niczym. Byłbym za tym, gdyby to było coś drastycznie innego: niezyt trudne przebiegi za to wymagające drastycznie dużo siły i naprawdę stalowej wytrzymałości. A tak to poza ponad 30 latami tradycji MP w Longu nie wyróżniają się specjalnie. Może to jest szansa na znalezienie punktu wspólnego z całkiem pokaźną grupą ludzi uczestniczących w PMnO (www.pmno.pl) i na zrobienie wspólnych mistrzostw? W każdym razie na wielkość środowiska nie widzę wartości dodanej w organizowaniu takich mistrzostw, gdzie wśród seniorów trudno jest 15-tu zawodników zebrać na starcie.

  Z zupełnie innych powodów jestem za likwidacją MP w Nocnym BnO, mimo że zawsze lubiłem noc i tak mi zostało (raptem kilka razy w tym roku byłem na jakichkolwiek zawodach ale z tego 4 razy w nocy...). Ale podobnie jak w Longu różnica względem klasyka zaczyna się zacierać: jeśli ktoś ma dużo kasy to może sobie sprawić takie lampy, że zawody nocne zmieniają się w dzienne (www.ledx.se) a przy polskich, najczęściej dość prostych terenach to różnicy w ogóle już nie ma. Nadawanie więc rangi MP takim zawodom mija się z celem.

  Przy tak małym środowisku wszystko zależy od "przyrostu naturalnego". I o ile dwie noce w hotelu czy na sali gimnastycznej w jakiś sposób mogą ten przyrost zwiększyć (w minimalnymn jednak stopniu) to organizowanie zawodów lokalnych dla ludzi "z ulicy" wydaje mi się jednak skuteczniejszą metodą. Mniej mistrzostw, więcej zawodów.

 • Link do komentarza Maciek Hewelt Maciek Hewelt wtorek, 30 lipca 2013 09:45

  1. Tyle się mówi o konieczności stworzenia atmosfery na Mistrzostwach Polski, a wyjeżdżamy ze skróceniem programu Mistrzostw. Ekipy ledwo zdążą przyjechać i już będą musiały wyjeżdżać i zawodów nie będzie nawet kiedy zauważyć. Subiektywnie nie podoba mi się ten pomysł.
  2. Myślę że już trochę mniej subiektywnie, bo większość osób powinna przyznać, że planując bieg Mistrzostw Polski dla dorosłych, powinniśmy szukać terenu ciekawego, skomplikowanego, będącego wyzwaniem. Planując imprezę dla najmłodszych, powinniśmy się raczej skoncentrować na terenie mniej skomplikowanym. Wrzucanie i jednych i drugich na jedną mapę siłą rzeczy może skończyć się gorzej dla pierwszej lub drugiej grupy.

 • Link do komentarza Wojciech Dwojak Wojciech Dwojak piątek, 26 lipca 2013 15:14

  Sobota start po 14 wpierw bieg klasyczny KMP, później wieczorem start sztafety klubowej. Brzmi to dość hardo, w każdym razie dla tych, którzy będą startować pierwszą zmianę w sztafecie.
  Chyba lepszym (z punktu widzenia restytucji) rozwiązaniem byłoby połączenie sztafety klubowej ze sprintem.

 • Link do komentarza Sławomir Cygler Sławomir Cygler środa, 24 lipca 2013 21:19

  Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz: te zmiany mogą wpłynąć pozytywnie na poziom organizacji zawodów nie tylko dzięki dwuletniemu wyprzedzeniu, ale też okrojeniu programu zawodów. Mieć do zorganizowania trzy a dwa biegi, to wbrew pozorom duża różnica, można się na nich dużo bardziej skoncentrować. Albo przynajmniej - prędzej sobie dać radę.

  PS. W starcie masowym na ultralongu nie chodzi na pewno o zwiększenie widowiskowości :) Raczej o skrócenie startu i zrobienie go bardziej atrakcyjnym dla samych zawodników.

 • Link do komentarza Piotr Pietroń wtorek, 23 lipca 2013 15:59

  Mnie zastanawia organizacja Mistrzostw Polski Długodystansowych i Pucharu Najmłodszych na tych samych mapach. Oznacza to, że organizator, który decyduje się na organizację tej "pary zawodów" musi zorganizować w przeciągu 2 miesięcy dwie imprezy rangi mistrzowskiej (Puchar Najmłodszych, to też pewnego rodzaju mistrzostwa - dla tych najmłodszych zapewne najważniejsze w roku). Taka podwójna organizacja to na pewno duże wyzwanie i sama oszczędność kosztów mapy nie jest moim zdaniem wystarczającym argumentem dla tego pomysłu.

 • Link do komentarza Dominik Chudzik Dominik Chudzik wtorek, 23 lipca 2013 13:39

  Na pewno jest kilka dylematów i niewiadomych, czas pokaże co z tego będzie.
  Wybieranie organizatora na 2 lata wstecz to jest moim zdaniem bardzo dobra decyzja, oczywiście jeśli nie prześpi się tego czasu. Pozwoli to na spokojne działanie i planowanie. Tak samo mam nadzieję, że dzięki tym 2 latom przygotowań zlikwidujemy przypadki słabej mapy na zawodach.
  Też jestem osobą pracującą i akurat uważam, że jeśli już mam jechać na zawody to wolę załatwić sobie ten jeden wolny dzień i jechać na trzydniowe zmagania, niż tylko na dwa dni, ale to zapewne kwestia indywidualna.
  Z pewnością zmiana biegów w poszczególne weekendy to dobre rozwiązanie. Kiedy zawsze na jesieni czekał nas bardzo intensywny weekend (nocny + sztafety mix + klasyk), warto odnotować, że w męskiej elicie czasy zwycięzców na tych biegach indywidualnych wahają się w okolicach 100', jeden bieg kończymy o 24:00, rano znowu ściganie, a potem znowu 100' biegania. Może ta decyzja zlikwiduje schodzenie z tras biegu nocnego wielu seniorów, którzy wolą po pierwszym błędzie zejść i oszczędzać siły na klasyk.
  Nie jestem natomiast zwolennikiem longa ze startu masowego, chyba że naprawdę organizator zadba o pętlę, motylki i to w dużych ilościach, aby nie było przypadku, że bieg na orientację stanie się zwykłym przełajem, czego się bardzo obawiam. Czy to podniesie widowisko? Moim zdaniem lepiej skupić się na biegach sprinterskich w centrum miast, jakiś pokazowych akcjach. Chyba jeszcze nikt z poza orientacji nie jest gotowy pasjonować się 150' biegiem... Oczywiście centrum zawodów może żyć, ale pamiętajmy, że na długi dystans i tak przyjeżdża duża mniejsza ilość zawodników.

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.