Jesteś tutaj: HomeArtykułyAktualnościJerzy Antonowicz Prezesem - Zjazd PZOS

Jerzy Antonowicz Prezesem - Zjazd PZOS

Napisał  16 grudnia 2012
Zapraszamy na relację minuta po minucie ze Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego PZOS!

18:00
Sprawozdawczo-Wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Orientacji Sportowej zakończony.
Dziękujemy!

17:38
Kolejne wnioski są przyjmowane lub uznawane jedynie za uwagi i propozycje dla nowego Zarządu. Kolejni delegaci już powoli uciekają na pociągi do odległych zakątków Polski. Zjazd dobiega powoli końca.

16:58
Komisja Uchwał i Wniosków rozpoczyna maraton czytania zgłoszonych wniosków. Głosujemy!

16:55
Wiceprezesem został  Ludomir Parfianowicz
sekretarzem Ryszard Chachurski
skarbnikiem Kalikst Sobczyński
Pierwsze posiedzenie Zarządu 5 stycznia.

16:53
Komisja Rewizyjna: Zbigniew Kolis, Aldona Krzystanek oraz Lech Trzpil. Nowy Zarząd jest już po pierwszym zebraniu i ukonstytuowaniu. 

16:30

Pojawiają się Wasze kolejne komentarze pod relacją, m.in. na temat medialności naszego sportu. Zachęcamy do dyskusji!

Kulminacja naszej relacji online nie da się ukryć - już za nami. Dziękujemy za wspólny czas przed komputerem! Niech najważniejszą myślą, która powinna nam przyświecać po wyborze nowych Władz będzie: weźmy się ciężko do pracy, mamy nowy skład, świeżość, nowe możliwości.

16:26
Mamy czterech kandydatów do Komisji Rewizyjnej, wybrana zostanie trójka.

16:20
Lech Trzpil kandydatem do Komisji Rewizyjnej. Kolejni kandydaci, to: Zbigniew Kolis, Aldona Krzystanek oraz Krzysztof Urbaniak. 

16:20
Do Zarządu nie weszli Włodzimierz Gapiński i Karol Kalsztein.

16:18
Skład Zarządu na najbliższą kadencję:
Ludomir Parfianowicz
Kalikst Sobczyński
Paweł Morawski
Paweł Biederman
Piotr Cych
Ryszard Chachurski

15:50
Delegaci wrzucają glosy do urny. 10 minut na liczenie i dowiemy się o nowym składzie Zarządu.

15:45
Rozdawane są mandaty, zakreślić można maksymalnie 6 nazwisk. Osoby z największą ilością głosów, wchodzą do Zarządu. Oczywiście głosowanie jest tajne.

15:40
Komisja Wyborcza przygotowuje karty do głosowań, tymczasem kandydaci do Zarządu opowiadają po kolei krótko o sobie.

15:33
Lista kandydatów do Zarządu zamknięta.

15:30
Jan Cegiełka odmówił kandydowania do Zarządu. Kolejnym kandydatem jest Ryszard Chachurski, Piotr Cych oraz Karol Kalsztein.

15:25
Jerzy Antonowicz proponuje kandydatów do Zarządu: Włodzimierz Gapiński, Paweł Biederman, Paweł Morawski, Kalikst Sobczyński, Ludomir Parfianowicz. Za chwilę kolejne propozycje ludzi z sali.

15:23
Pan Tadeusz Patejko został honorowym Prezesem PZOS.

15:21
Zarząd PZOS na najbliższą kadencję będzie liczył 6 osób + Prezes.

15:19
6 osób w Zarządzie + Prezes. Taka jest propozycja Prezesa Jerzego Antonowicza. Za chwilę głosowanie.

15:15 
Wniosek nowego Prezesa o uhonorowanie Tadeusza Patejko honorową Prezesurą.

15:15
40 głosów dla Jerzego Antonowicza, 8 dla Jana Cegiełki

15:15
Prezesem Polskiego Związku Orientacji Sportowej został: Jerzy Antonowicz

15:05
Trwa liczenie głosów. Po ogłoszeniu zwycięzcy, pod głosowanie poddana zostanie ilość osób w przyszłym Zarządzie. Następnie wybierać będziemy konkretnych ludzi i właściwie to głosowanie będzie jeszcze ważniejsze od głosowania na Prezesa. 

15:00
Ostatnia instrukcja jak głosować. Potem po kolei głosy wrzucane będą do urny. Następnie krótka  przerwa i liczenie głosów.

14:50 
Komisja Wyborcza gotowa. Urna wyborcza gotowa.

14:49
Koniec przemówienia Jana Cegiełki.

14:47
J.C.: "Mogę powiedzieć, że jesteśmy w stanie zdobyć pozycję medalową na WG2017. Tak samo jak zapowiadałem - i zaufano mi - że możemy zdobyć złoto na MŚ w RJnO."

14:46
J.C.: "Byłem dyrektorem Mistrzostw Świata i Europy w RJnO"

14:45
J.C.: "Na przykładzie Warszawy chciałbym tworzyć obszary ze stałymi punktami kontrolnymi. W Warszawie pomiędzy wszystkimi mostami stoi 40 punktów, które pozwalają nam zdobywać nowych adeptów RJnO"

14:44


14:40
J.C.: "Co roku jestem obecny na spotkaniach wszystkich komisji IOF w Helsinkach."

14:40
Jan Cegiełka rozpoczyna prezentację. "Po długim namyśle postanowiłem kandydować na Prezesa po raz drugi. Chcę dać Wam moje doświadczenie"

14:40
J.A.: Porównanie struktury Związku do metanu. PZOS = Prezes + Rada Prezesów + Zarząd + Biuro.

14:36
Najważniejsza jest praca grupy. W momencie kiedy J.A. prezentuje kandydatów do swojego potencjalnego Zarządu, na sali jest już zupełna cisza.

14:33
J.A.: "Przez te 4 lata kadencji chciałbym przygotować Związek do World Games 2017. Abyśmy mogli godnie się zaprezentować i działać."

14:31
"Jestem managerem od ponad 10 lat, kieruję 30-osobowym zespołem" - mówi Jerzy Antonowicz. Finanse, Rozwój i Organizacja - to trzy filary slajdu, który teraz oglądają delegaci.

14:30
Wparcie klubów, przejrzystość finansowa, rozwój szkolenia kadr, profesjonalne biuro związku, pełna i stała współpraca z IOF.

14:26


14:24
Jerzy Antonowicz rozpoczyna prezentację kandydatury.

14:24
Jan Cegiełkka oraz Jerzy Antonowicz - to kandydaci na fotel Prezesa PZOS.

13:46
Ustępującemu Zarządowi zostało udzielone absolutorium (w głosowaniu jawnym).

13:35
Życzenie powodzenia na koniec. I brawa. Czas na obiad. No, jeszcze jedna prośba od Tomka Mullera: "proszę pamiętać, ile ważnych rzeczy rozwijają biegi na orientację u dzieci. Prosimy o bycie naszym ambasadorem w Ministerstwie. Dziękujemy."

13:30
A.B.: "Bardzo podoba mi się też wasze spojrzenie. Normy, licencje są potrzebne, ale podoba mi się wasze podejście, że chcecie się otworzyć, że licencje nie muszą być zawsze konieczne."

13:28
A.B.: "Jesteście Związkiem, który jest dobrze odbierany przez nas, zrobiliście bardzo duży postęp, macie coraz lepsze dokonania, widać chęć zmian. Choć jest też dużo martwych przepisów. 

13:25
Andrzej Banasiak, przedstawiciel Ministerstwa: "Pod jednym względem podoba mi się to co dziś robicie. Potraficie powiedzieć sobie, że sprawozdanie Zarządu jest w kontrofensywie sprawozdania Komisji Rewizyjnej. W wielu Związkach KR w ogóle nie funkcjonuje."

13:23
M.P. "Połączmy Komisje ds. budowy tras z GKS - skoro i tak Sędzia Główny za wszystko odpowiada."

13:20
M.P.: "Dlaczego na KMP w Tomaszowie Mazowieckim nie było obecnej Kadry? To po co nam takie Mistrzostwa?"
Wojciech Dwojak: "ale tam była cała kadra"

13:18
Marek Plich - przewodniczący Głównego Kolegium Sędziowskiego odnosi się do uwag Komisji Rewizyjnej dot. prac GKS.

13:15
R.Ch.: "PZOS powinien zrezygnować z obejmowania patronatem innych zawodów niż MP. Wtedy możemy dopuścić zawodników bez licencji." 
"druga sprawa: mapy - kartografowie, dopuśćmy do poprawiania swoich map, brońmy swoich praw autorskich, ale bez przesady"

Ryszard Chachurski dostał brawa od zebranych.

13:13
Ryszard Chachurski: "Nie uchwalajmy przepisów, których nie będziemy przestrzegać! Uprośćmy sobie sprawę."

13:10
Ryszard Chachurski: "Jeżeli ktoś potrafi działać, to ma mieć  możliwość działania! Nie ważne czy ma licencję, czy nie. Mamy przerost Komisji."

13:08
Ryszard Chachurski: "Mamy przepisy niedostosowane do życia. Dopóki w Polsce nie będzie biegało 25000 ludzi, to powinniśmy sobie życie upraszczać, a nie utrudniać!" - w temacie licencji, skomplikowania przepisów.

13:06
"Czy stało się coś, że Wojtek Dwojak bez uprawnień budował trasę na MP? Albo że MP w 2006 roku organizował klub z Podkarpacia? Nie, przeciwnie. Więc nie jest OK punktowanie tego jako niedociągnięcia" - Tadeusz Patejko

13:04
"Przechodziliśmy wielokrotnie kontrole finansowe, wszystko było OK. Mogę się poddać każdej kontroli." 

13:03
Prezes Patejko: "Zbyszku! Jest szereg rzeczy, pomówień w tym sprawozdaniu. My otrzymaliśmy ten protokół w czwartek, nie mogliśmy się nawet do tego ustosunkować."

13:02
Na 13:30 zaplanowana jest przerwa na obiad. Czas na dyskusję, mamy pół godziny.

13:00
Sprawozdawczy Zjazd... Komisji Rewizyjnej. UDAŁO SIĘ! 50 minut i długo wyczekiwane: "dziękuję za uwagę".

12:40
Zadaniem Komisji faktycznie jest kontrolowanie i punktowanie Zarządu. Szkoda, że Pan Zbigniew nie podesłał nam wcześniej tego sprawozdania. Poczytalibyśmy na spokojnie w domach. 

12:31
Wypunktowane uwagi mogą być nawet pomocnym materiałem dla nowego Zarządu. Ale w tej chwili chyba moglibyśmy inaczej spędzić ten czas.

12:26
"Wydano piękne opracowania na temat BnO. Nie ma o tym informacji na stronie PZOS."

12:20
Komisja Rewizyjna kontynuuje swój maraton: "prawo mówi o zakazie wstępu do obszarów leśnych, na których są młodniki, las niższy niż 4 metry, żródła. Powinniśmy jakąś decyzją dostosować przepisy do prawa, nakazać budowniczym unikania prowadzenia tras po takich miejscach"...

12:14
Część zebranych wyszła już z sali, na ciasto i kawę... Zbigniew Kolis z Komisji Rewizyjnej punktuje uchybienia Zarządu.

12:12
Komisja Rewizyjna: "przesyłaliśmy sprawozdania i protokoły, większość z nich nie została przedstawiona i zinterpretowana przez Zarząd." Jest to odpowiedź na uwagę Prezesa o braku chęci współpracy (lub niedostatecznej pracy) Komisji z Zarządem. 

12:10
Komunikat Komisji Mandatowo Skrótacyjnej: na 86 możliwych delegatów (głosów) mamy 50, czyli 58,14%. Zjazd jest prawomocny.

12:00
Poczytajcie sami: 

11:55
Na sprawozdaniu z działalności Zarządu widać stagnację w ilości licencjonowanych zawodników. "Tę stagnację uważam za cofanie się. Pytanie do Was: dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie przybywa klubów, zawodników?" - Tadeusz Patejko.

11:51
Prezes Tadeusz Patejko: "nie chcę zabierać zbyt dużo czasu" - tak zaczął sprawozdanie ustępującego Zarządu. "Brak wcześniejszej publikacji sprawozdania Zarządu nie uważam za uchybienie - nie mamy takiego obowiązku."

11:46
Komisja Uchwał i Wniosków: Wojciech Dwojak, Alicja Ewiak, Włodzimierz Dyzio. Przegłosowani.

11:44
Nie ma chętnych do Komisji Wyborczej..? Są! Wskazani: Remigiusz Widziewicz, Tomasz Muller, Marcin Leśnicki. Przegłosowani.

11:40
Wybrano Komisję Mandatowo-Skrutacyjną: Łukasz Charuba, Piotr Pietroń i Anna Kołakowska.

11:36
Delegaci głosują nad... prawem do głosowania kilku osób, które są w Komisji Rewizyjnej. Decyzja: MOGĄ GŁOSOWAĆ (od momentu ustąpienia Władz zyskują prawo do bycia delegatem). Przyjęto również porządek i regulamin obrad.

11:26
"Ja mam donośny głos, nie potrzebuję mikrofonu" - o interpretacji przepisu mówi przedstawiciel Ministerstwa. "Nie jestem prawnikiem, mogę jedynie doradzić, od waszego zgromadzenia zależy ta decyzja" - mówi.

11:21
Trwa dyskusja na temat prawa do bycia delegatem członków Komisji Rewizyjnej. Przy mikrofonie Prezes, Tadeusz Patejko.

11:17
Ustępujące władze nie mogą być delegatami, było to jasne od dłuższego czasu i wspomniane choćby na naszym portalu :) Członkowie Komisji Rewizyjnej próbują wywalczyć teraz prawo do bycia delegatem, czyli prawo do głosowania. 

11:12
Przewodniczącą Zjazdu została Pani Joanna Parfianowicz ze wsparciem Józefa Kmiecińskiego. Sekretarzem jest Pani Joanna Mędrecka.

11:08

Sala wypełniona po brzegi! Zaczęliśmy tuż przed godziną 11:00, bo obecność zapowiedział też przedstawiciel Ministerstwa Sportu (I termin planowany był na godzinę 10:30).

Na początek podziękowania i odznaczenia za rozwój Orientacji Sportowej w Polsce, dla:
Jan Cegiełka, Jarosław Ukleja, Waldemar Pietkiewicz, Sebastian Ciesiółka, Tomasz Muller, Kalikst Sobczyński, Robert Drągowski, Tadeusz Patejko, Joanna Parfianowicz.


16 komentarzy

 • Link do komentarza Piotr Janowski poniedziałek, 17 grudnia 2012 09:56

  Gratukuję Zarządowi, życzę wytrwałości.
  Piotr Siliniewicz mnie ubiegł w komentarzu.
  Ale ile imprez BnO było zapowiedzianych na widoku na dużym portalu?
  Warszawa Nocą na sport.gazeta.pl była obok PGE Skry Bełchatów... - tak więc tędy droga.
  I nie patrzmy, że ktoś z innego klubu ... Bla bla bla... Do dziś żałuję że nie kręciłem z kamery sprintu w Ogrodzieńcu.

 • Link do komentarza Dariusz Żebrowski niedziela, 16 grudnia 2012 22:17

  Gratuluję panu Jerzemu. Będę wspierać w miarę możliwości.Pozdrawiam z Delhi.

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski niedziela, 16 grudnia 2012 18:08

  No to i ja się dołączę do życzeń: życzę nowemu Zarządowi, żeby się nie bał wyzwań. Nadchodząca kadencja może się pod wieloma względami okazać najtrudniejszą. Przewiduję, że trzeba będzie zakwestionować i zbudować od nowa niemal całe dotychczasowe podstawy i kierunki BnO, tak na poziomie kraju jak i międzynarodowym. I to w warunkach bardzo ograniczonych środków finansowych.
  To będzie bardzo trudna kadencja, życzę wytrwałości.

 • Link do komentarza Piotr Siliniewicz niedziela, 16 grudnia 2012 17:35

  Gratuluję nowemu Zarządowi poważnej porcji zaufania, a ustępującemu - dzięki za zaangażowanie w pracy. Z medialnością nie da się zrobić rewolucji, a więc pozostają "małe kroki". Kroki przemyślane, konsekwentnie stawiane, z uwzględnieniem potencjalnych problemów do pokonania. Problemy siedzą w ludziach (brak wytrwałości, nowych pomysłów, lekceważenia zdania innych osób, merytoryczna niekompetencja) i w otoczeniu (mała kasa z zewnątrz, inne kryteria i priorytety niż nasze, nieoczekiwane zdarzenia).
  Widzę tak: puszczanie widowiskowych imprez (sprinty) w centrach miejscowości i innych atrakcyjnych miejscach, kategorie open dla wszystkich, współpraca z "promocją" samorządów, wydawanie atrakcyjnych folderów i ulotek, zapraszanie mediów i ułatwianie im relacji, puszczanie własnych wyrobów tekstowo - foto - filmowych (biorą, biorą...), bieżące (konsekwentne!) kontakty z redakcjami, a przede wszystkim wspieranie i szanowanie osób takich, którym się chce coś robić...
  I dzięki za relację - dobra robota
  Wesołych Świąt :-)
  Piotrek Siliniewicz

 • Link do komentarza Jarosław Popowski niedziela, 16 grudnia 2012 17:13

  Gratulacje dla Pana Antonowicza i nowego zarządu. Nie ukrywam,że dla mnie te wybory to było coś, co daje nam nadzieję na rozwój tej dyscypliny, a skład zarządu to jest mój dream team. Nie może być inaczej, bo stają za tym profesjonalni ludzie. Życzę powodzenia na całą kadencję!!!

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski niedziela, 16 grudnia 2012 16:51

  Bardzo chętnie poczytam konkretne zestawienia pokazujące JACY Szwjcarzy, Szwedzi i Czesi oglądają mistrzostwa w BnO przed telewizorem.
  Stawiam duże pieniądze na to, że to są Ci sami Szwajcarzy, Szwedzi i Czesi, którzy przyjeżdżają startować na Swiss 5 Days, O-Ringen i Bohemię. Czyli BnO jest sportem medialnym dla startujących w BnO.
  Na podobnej zasadzie Szachy są sportem medialnym dla Rosjan, krykiet jest sportem medialnym dla Hindusów a baseball jest sportem medialnym dla Amerykanów.

  Już się kiedyś wypisałem na ten temat więc nie chcę się powtarzać. BnO nie będzie nigdy sportem medialnym w sensie atrakcyjności dla reklamodawców.

  Z innej beczki: gdzie są kobiety w Zarządzie?

 • Link do komentarza Mariola Wołowczyk niedziela, 16 grudnia 2012 16:40

  Gratulacje dla nowego Prezesa i Zarządu, podziękowania dla ustępującego Prezesa i Zarządu.

 • Link do komentarza MateuszPołomski niedziela, 16 grudnia 2012 16:25

  Z pełnym szacunkiem jako do osoby starszej ode mnie, nie obrażając niczyich uczuć i upodobań religijnych..
  Mam nadzieję że BÓG Pana nie lubi.
  OS jest sportem jak każdy inny, nie zabawą! Są ludzie którzy trenują by walczyć o najwyższe cele ale i tacy którzy się tym bawią tak jak w każdym innym sporcie.
  Nie jest to sport medialny i nigdy nie będzie taki??
  To jakim cudem Szwedzi, Czesi czy Szwajcarzy oglądają mistrzostwa kraju/świata w telewizorach?

 • Link do komentarza Paulina Faron Paulina Faron niedziela, 16 grudnia 2012 16:20

  Gratulacje dla noewgo Zarządu! Życzymy powodzenia!
  Paulina i Ula Morawska

 • Link do komentarza Mariola Wołowczyk niedziela, 16 grudnia 2012 16:13

  Pane Zbyszku,

  jest Pan w ogromnym błędzie jeśli chodzi o widowiskowość i medialność naszego sportu. My w Polsce po prostu jeszcze tego nie potrafimy robić, ale wystarczy raz pojechać na Mistrzostwa Swiata, by zobaczyć, jak robią to inni. Relacje telewizyjne zajmują po kilka godzin (chociażby w czeskiej telewizji, nie wspomnę już innych krajów) a emocje czy na sztafetach czy na biegach indywidualnych sięgają zenitu.
  Koszty tego są bardzo duże, ale wszystko jest możliwe. Mam nadzieję, że do czasu WG 2017 zbierzemy tyle pieniędzy, aby tę rywalizację pokazać światu na poziomie światowym.

 • Link do komentarza Józef Forystek niedziela, 16 grudnia 2012 15:58

  Przede wszystkim Gratulacje dla nowego Prezesa oraz nowych członków Zarządu oraz podziękowanie za relacje on-line.
  PS
  Czy można zapoznać się ze sprawozdaniem Zbigniewa Kolisa, nad którym tak długo dyskutowano.

 • Link do komentarza Zbigniew Malinowski niedziela, 16 grudnia 2012 15:54

  Przede wszystkim to trzeba w końcu sobie uświadomić, że BnO NIE JEST I NIGDY NIE BĘDZIE medialnym sportem. Tak mi dopomóż Bóg.

 • Link do komentarza Maciek Koper niedziela, 16 grudnia 2012 15:51

  Przede wszystkim należy pokazać, że bieg na orientację może być medialnym sportem. Czas wyjść z buszu. Sprint mistrzostw świata był wielokrotnie rozgrywany na starówkach miast. Myśle, że inne biegi też mogą mieć zlokalizowany przynajmiej start i metę w miejscu bardziej widocznym i rozpoznawalnym.

 • Link do komentarza Łukasz Maletz niedziela, 16 grudnia 2012 13:47

  Świetna relacja :)
  Może by tak Zarządowi i Panu Obecnemu Prezesowi pokazac jak rozwijają się biegi uliczne i przełajowe. Tam do startu licencja nie potrzebna - jedynie MP nie zostanie się bez licencji.
  Za malo klubów - może dopuścić KAŻDĄ osobę prawna niezaleznie czy to Stowarzyszenie, Fundacja czy Spółka prawa handlowego (np. z o.o. lub akcyjna)

 • Link do komentarza Dariusz Żebrowski niedziela, 16 grudnia 2012 11:56

  jestem w podróży do .... i dzięki za możliwość śledzenia obrad

Zaloguj się, by skomentować

Zapraszamy na zakupy

Gdzie zacząć?

Ranking sezonu 2017

Serwer zielonysport.pl czasowo niedostępny

Facebook

Ostatnie komentarze

O portalu

Jest to pierwszy w Polsce portal o biegu na orientację. Powstał on we współpracy kilkunastu osób - oczywiście pasjonatów orienteeringu. Filarami serwisu są: część redakcyjna, baza map i klubów oraz kalendarz zawodów - wszystko, co trzeba obecnemu... lub przyszłemu orientaliście.

Wesprzyj nas!

Portal istnieje od lipca 2012 roku i na tym etapie najważniejszym wsparciem będzie wsparcie redakcyjne oraz pomoc przy dodawaniu map. Do współpracy zapraszamy każdego! Zachęcamy również do reklamowania się na łamach naszego serwisu.

Dołącz do redakcji

Czekamy na ludzi, którzy potrafią pisać o orienteeringu nietuzinkowo i z pasją. Wyślij nam swój artykuł, z chęcią go opublikujemy! Pamiętaj, że na dowolne tematy pisać możesz również na blogu wbudowanym w portal. Wystarczy się zarejestrować.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tytuł biegnaorientacje.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism Krakowskiego Sądu Okręgowego. Wydawcą portalu jest firma Kvalitet z siedzibą w Krakowie. 

Nasz portal wykorzystuje pliki cookies (czym są?). Pamiętaj, że możesz je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki.